Najnowsze informacje
Strona główna / Aktualności / W hołdzie Romom i Sinti

W hołdzie Romom i Sinti

2 sierpnia br. po raz kolejny obchodziśmy Dzień Pamięci o Zagładzie Romów i Sinti ustanowiony przez Sejm w drodze uchwały 29 lipca 2011 r. W hołdzie Romom i Sinti, ofiarom niemieckiego nazistowskiego ludobójstwa, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanawia dzień 2 sierpnia Dniem Pamięci o Zagładzie Romów i Sinti ? czytamy w dokumencie. Data 2 sierpniama wymiar symboliczny ? tego dnia w 1944 r. ostatecznie zlikwidowano tzw. cygański obóz rodzinny w niemieckim nazistowskim obozie Auschwitz-Birkenau. Święto przywołuje pamięć o ponad 21 tys. Romów i Sinti deportowanych do Birkenau z wielu krajów Europy. Przypomina o nazistowskich prześladowaniach i ogromie strat, jakie ta mniejszość poniosła w czasie II wojny światowej. Ofiarami Zagłady Romów i Sinti byli także obywatele polscy, a całkowita liczba romskich ofiar do dziś nie jest znana.
Co roku od początku lat dziewięćdziesiątych 2 sierpnia na terenie byłego obozu Auschwitz-Birkenau odbywają się obchody upamiętniające Zagładę Romów i Sinti. Ustanawiając Dzień Pamięci o Zagładzie Romów i Sinti Sejm RP nadał obchodom oficjalny wymiar.

Sprawdź także

Docenią ławników

Spotkanie kierownictwa Ministerstwa Sprawiedliwości z przedstawicielami Stowarzyszenia Ławników Polskich – Funkcja ławników w systemie wymiaru …