Finansowanie pomostowe
Strona główna / Relacje z sądów - aktualności / W poszukiwaniu trzech wyroków

W poszukiwaniu trzech wyroków

Trzy wyroki Trybunału Konstytucyjnego zostały usunięte ze strony internetowej TK. Dokładnie te, których publikację zablokowała Kancelaria Premiera: dwa dotyczące kolejnych ustaw „naprawiających” Trybunał Konstytucyjny i jeden dotyczący przepisów o trybie wyboru prezesa TK Na stronie internetowej Trybunału Konstytucyjnego w rubryce ?wyroki? obecnie
nie ma nic w trzech sprawach: K 47/15 ? ustawa o Trybunale Konstytucyjnym z 22 grudnia 2015 roku, wyrok w tej sprawie Trybunał Konstytucyjny wydał 9 marca 2016 roku, stwierdzając, że napisane przez posła Stanisława Piotrowicza i uchwalone przez PiS zasady są niezgodne z Konstytucją RP (wyrok dostępny jest na stronie niezniknelo.pl) K 39/16 ? ustawa o Trybunale Konstytucyjnym z 22 lipca 2016 roku, wyrok w tej sprawie Trybunał Konstytucyjny wydał 11 sierpnia 2016 roku, stwierdzając, że przepisy ustawy są częściowo niezgodne z konstytucją; K 44/16 ? ustawa o Trybunale Konstytucyjnym z 22 lipca 2016 roku w zakresie zasad powoływania prezesa i wiceprezesa Trybunału Konstytucyjnego, wyrok wydany 7 listopada 2016 roku.
O sprawie usunięcia wyroków jako pierwszy poinformował obywatelski portal ?Monitor Konstytucyjny?, obserwujący prace Trybunału Konstytucyjnego po zlikwidowaniu przez prezes Julię Przyłębską prowadzonego przez TK portalu ?Obserwator Konstytucyjny?. Jego zadaniem było opisywanie i przybliżanie prac TK społeczeństwu, co według nowych władz nie jest już potrzebne. Z akt sprawy wyparowały tylko wyroki.
Na stronie TK dostępne są nadal zarówno treści wniosków, dokumenty w sprawie oraz zapowiedzi wydania wyroków. Pusto jest w rubrykach ?Wyrok? oraz ?Komunikat po? ? tak jakby biuro TK zapowiedziało rozprawy, ale one się nie odbyły. Po usunięciu treści orzeczeń strona internetowa podporządkowanego PiS Trybunału Konstytucyjnego jest zbieżna z wersją rządu i partii. Politycy PiS przekonywali, że trzy wyroki nie mogą zostać opublikowane ani wykonane dlatego, że podczas ich wydawania nie dochowano wierności przepisom uchwalonych przez PiS ustaw, które powinny cieszyć się domniemaniem konstytucyjności i nie dopuszczono do orzekania trzech sędziów, tzw. ?dublerów?.
Źródło: OKO.press

Sprawdź także

Sędziowie pozwali S. Piotrowicza

Pierwsza prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf i sędzia Krzysztof Rączka złożyli pozew przeciwko posłowi Prawa …