Najnowsze informacje
Strona główna / Aktualności / W szkołach trzeba uczyć prawa

W szkołach trzeba uczyć prawa

Resort chce, aby w szkołach ponadgimnazjalnych nauczano prawa. Zawodowi prawnicy od lat narzekają na całkowitą ignorancję prawną społeczeństwa. Narzekają ależ też cieszą się, że nawet w najbanalniejszej sprawie trzeba iść do prawnika, bo obywatele nie wiedzą co do nich piszą urzędy i nie potrafią sporządzić odpowiedzi bądź napisać pozew. Czas to zmienić i w tym kierunku idzie nowa ministerialna koncepcja.
W kwietniu tego roku zakończony został pilotażowy program praktycznej nauki prawa w szkołach ponadgimnazjalnych w Łodzi. Objętych nim zostało kilka tysięcy uczniów z ponad stu drugich klas. Zajęcia prowadziło w nich dwudziestu pięciu doświadczonych praktyków prawa – radców prawnych. Wnioski płynące z tej akcji są więcej niż satysfakcjonujące. Ponad 80 % wszystkich uczniów oceniło lekcje jako potrzebne, wystawiając im przy tym ocenę bardzo dobrą ? napisali we wspólnym, adresowanym do Minister Edukacji Narodowej, liście Krzysztof Kwiatkowski ? minister sprawiedliwości oraz Maciej Bobrowicz ? prezes Krajowej Rady Radców Prawnych. Nadawcy listu przekazali go do Ministerstwa Edukacji Narodowej. Ideą listu jest prośba o rozważenie możliwości wprowadzenia do programu szkół ponadgimnazjalnych lekcji ?praktycznej nauki prawa?. – Kiedy w ubiegłym roku zdecydowaliśmy o rozpoczęciu programu edukacji prawniczej, naszym celem było to, aby Polacy znali nie tylko swoje obowiązki, ale i prawa.
Jak wynika z badań opinii publicznej większość Polaków nie posiada podstawowej wiedzy prawnej na temat zasad działania wymiaru sprawiedliwości. Znacząca część badanych nie odróżnia radcy prawnego od adwokata a prawa cywilnego od karnego. Blisko 30% nie wie, co to jest pozew, natomiast 82% respondentów nie wie, że postępowanie przed polskimi sądami jest dwuinstancyjne. Brak rzetelnej wiedzy skutkuje brakiem zaufania do systemu sprawiedliwości i jego poszczególnych elementów ? powiedział Krzysztof Kwiatkowski. – Wyniki badań przekonały nas do podjęcia inicjatywy, której celem jest zmiana edukacji już na poziomie szkół ponadgimnazjalnych – dodał. Realizowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości program edukacji prawniczej to ewenement w skali Europy. Co prawda zarówno w Polsce jak i innych państwach podstawowe informacje na temat porządku prawnego, a także praw i obowiązków obywatela przekazywane są na takich lekcjach jak Wiedza o Społeczeństwie, jednak na tych lekcjach brakuje praktycznych informacji prawnych. ? Dlatego właśnie zwracamy się do Pani Minister z uprzejmą prośbą o rozważenie możliwości wprowadzenia do programu szkół średnich lekcji ?praktycznej nauki prawa? ? mówi Krzysztof Kwiatkowski. W połowie maja ruszy drugi etap programu edukacji prawniczej, organizowanej przez Ministerstwo Sprawiedliwości i samorząd radców prawnych. Tym razem tajniki wiedzy prawnej poznają studenci uczelni wyższych, nie będących wyższymi uczelniami prawniczymi szkoda,że projekt dotyczy tylko Łodzi, miasta, z którego pochodzi K. Kwiatkowski.

Sprawdź także

Biegły czyli kto?

Minister Adam Bodnar wystąpił 25.11.2024 r. online podczas rozpoczęcia konferencji naukowej „Biegły sądowy, czyli kto?”. …