Strona główna / Moja kancelaria / Walka o rząd dusz

Walka o rząd dusz

Ostatnie wydarzenia, w szczególności atak propagandowy na Adama Bodnara, pokazują wyraźnie, że w Polsce toczy się wojna informacyjna – walka o rząd dusz, w której prym wiedzie propagandowa telewizja. Na szczęście, wszystkie badania pokazują, że udział telewizji jako źródła informacji spada, a młodzież telewizji prawie w ogóle nie ogląda. Kluczowy jest internet.

Dlatego, jeśli chcesz dać odpór propagandzie, nie narzekaj, tylko zmobilizuj się. Jeśli film z apelem prof. Strzembosza ogląda w jeden dzień prawie 2 mln ludzi, to oznacza, że prawda ma szansę się przebić przez orwellowskie komunikaty telewizji publicznej. Oto kilka praktycznych rad co do tego, jak dać odpór kłamstwu:

  1. Poczuj się jak dziennikarz i potraktuj swój profil na FB jak codzienną gazetę – umieść na nim co najmniej trzy informacje, które pokazują, wbrew telewizji publicznej, jak wygląda naprawdę świat.
  2. Jeśli nie czujesz się na siłach sam pisać nowych, oryginalnych treści, podawaj dalej treści innych osób, z którymi się zgadzasz. Daj odpór internetowym trollom, które chcą zawładnąć przestrzenią informacji w internecie.
  3. Jeśli masz do tego talent, twórz informacje w prostym języku, z użyciem łatwych do zrozumienia metafor czy przykładów. Przykład: ostatnie działania Krakowskiego Instytutu Prawa Karnego, który na jednym obrazku pokazał, że kara za nieumyślny błąd lekarza będzie wyższa niż kara za zabicie trzech osób na drodze. Dobry mem jest silniejszy niż tysiąc słów.
  4. Jeśli masz do tego talent, zrób skrót filmowy z wystąpień publicznych osób, którym ufasz – prof. Strzembosza, prof. Łętowskiej lub kogokolwiek innego. Dodaj tekst i muzykę, podkreśl wagę ich słów. Dobry klip jest silniejszy niż dwa tysiące słów.
  5. Załóż sobie konto na Twitterze i zachęć innych do założenia. W Polsce toczy się wojna informacyjna i jeśli zależy Ci na wspólnym dobru, musisz wziąć w niej udział.
  6. Edukuj innych co do skuteczności informacji w sieci, zachęcaj do zakładania kont w mediach społecznościowych – trzy nowe konta na FB lub Twitterze tygodniowo założone w efekcie działania każdego z nas, to w kraju liczącym 40 mln ludzi śmierć zadana farmom trolli.

Informacją wygrywa się wybory i zmienia się świat. Prawdziwa informacja to broń, której panicznie boi się każda autorytarna władza. Do roboty zatem – trzy aktywności dziennie na FB i trzy prawdziwe informacje dziennie na Twitterze. I zmienimy świat.

Nie muszę chyba dodawać, że przekazanie dalej tego apelu jest dobrym pomysłem na jedną z trzech aktywności, które rekomenduję.

Zróbmy to razem – 1,2 miliarda postów przeciwko 1,2 miliarda złotych przekazanych na telewizję publiczną.

PS. I jeszcze obietnica z mojej strony – jeśli ktoś z Państwa zrealizuje coś z przekazanych rad, proszę o raport. Ile osób udało Wam się przekonać do założenia konta? Jaki film zmontowaliście? Obiecuję, że opublikuję takie raporty na mojej stronie FB. Ważne, obywatelskie działanie warte jest promowania.·

Sprawdź także

Sposób na TK

Były prezes TK: wszyscy członkowie trybunału powinni zakończyć kadencję. Pod adresem prezydenta Andrzeja Dudy padły …