Najnowsze informacje
Strona główna / Aktualności / Walka z rasizmem i ksenofobią

Walka z rasizmem i ksenofobią

– Zwalczanie tego rodzaju przestępczości powinno być priorytetem zarówno dla policji, jak i prokuratury, ponieważ jest to zjawisko zagrażające ładowi społecznemu. Brak zdecydowanej reakcji na tego typu przestępczość może przynieść niepowetowane szkody całemu społeczeństwu i naszemu państwu – oswiadczył prokurator generalny Andrzej Seremet.
Nie zabraknie nam determinacji w walce z tym zjawiskiem- powiedział Prokuratora Generalny Andrzej Seremet po spotkaniu z szefem MSW Bartłomiejem Sienkiewiczem, poświęconym wspólnym działaniom prokuratury i policji w walce z rasizmem i ksenofobią. – Zdajemy sobie sprawę, że to zjawisko nie zniknie w ciągu najbliższych paru miesięcy, ale jestem przekonany, że dzisiejsze ustalenia i działania, które pan prokurator zechciał zaproponować, przyniosą efekt- podsumował spotkanie Szef MSW Bartłomiej Sienkiewicz. Jak zapowiedział Prokurator Generalny, w ramach każdej prokuratury okręgowej zostanie wyznaczona jedna prokuratura rejonowa, która byłaby odpowiedzialna za prowadzenie postępowań przygotowawczych w sprawach przestępstw z nienawiści (art. 256 kodeksu karnego i inne). W przypadku występowania w danym okręgu znacznej ilości takich czynów, wyznaczone zostaną dwie prokuratury rejonowe. Jednocześnie w wybranych prokuraturach rejonowych wyznaczonych zostanie po dwóch prokuratorów do prowadzenia tego rodzaju postępowań karnych. Andrzej Seremet poinformował również, że we wrześniu 2013 r. w Prokuraturze Generalnej dla wyżej wymienionych prokuratorów przeprowadzone zostaną szkolenia. Szkolenia takie obejmą także funkcjonariuszy policji. Celem tych szkoleń będzie m.in. wypracowanie skutecznych metod w ściganiu rasizmu i ksenofobii.

Sprawdź także

Proces za pomoc

Zatrzymanie aktywistki udzielającej pomocy humanitarnej – oświadczenie zarządu HFPC  W mediach pojawiły się informacje o postawieniu …