Finansowanie pomostowe

Czy Watykan przeprosi

Premier Kanady, Justin Trudeau zwrócił się do kanadyjskich katolików, aby domagali się od Kościoła reakcji w sprawie odkrytych zwłok dzieci rdzennych mieszkańców. Premier zwrócił się także, z prośbą do papieża Franciszka, aby Kościół wypłacił odszkodowania potomkom ofiar.

Jak donosi Katolicka Agencja Informacyjna, przedstawiciel Oblatów Maryi Niepokalanej (OMI) Ken Thorson sądzi, że przeprosiny ze strony papieża mogą być pomocne w procesie pojednania, po tym jak w ostatnim czasie odkryto kolejne masowe groby dzieci. Od maja do czerwca na terenach dawnych szkół katolickich w Kanadzie odnaleziono nieoznakowane mogiły około 1158 dzieci. W szkołach tych uczyły się dzieci rdzennych mieszkańców tego kraju. Z tego też powodu nasilają się nastroje antyklerykalne.
Justin Trudeau wezwał katolików w kraju do tego, aby domagali się od Kościoła reakcji po tym, jak na terenie byłych szkół katolickich znalezione zostały szczątki dzieci. „Oczekujemy od Kościoła, że przejmie odpowiedzialność za swoją rolę” – powiedział podczas konferencji prasowej premier Kanady. Trudeau dodał także, że poprosił papieża o odszkodowania. Premier uważa, że powinny zostać opublikowane dokumenty internatów, w których dzieci ludności tubylczej były przez całe lata poddawane przymusowej asymilacji – donosi KAI.

Justin Trudeau podpisał też porozumienie ze stowarzyszeniem Cowessess, na mocy którego dzieci rdzennych mieszkańców nie będą „bezpodstawnie odbierane rodzicom”. Z danych rządu federalnego, aż 52,2 procent takich dzieci w wieku poniżej 14 lat objętych opieką zastępczą, co doprowadzało do zerwania więzi ze swoimi rodzinami oraz odbierało im możliwość nauki własnego języka i kultury. Trudeau zapewnił, że rząd Kanady współpracuje z innymi stowarzyszeniami rdzennych mieszkańców, aby osiągnąć podobne porozumienia, jak to podpisane z Cowessess.
Źródło: gazeta.pl

Sprawdź także

ONZ zbada uprowadzenie

Białoruś: eksperci ONZ zbadają aresztowanie Ramana Pratasewicza Helsińska Fundacja Praw Człowieka wspólnie z kilkoma organizacjami …