Najnowsze informacje
Strona główna / Aktualności / Ważny rok dla obchodów

Ważny rok dla obchodów

W rozpoczynającym się roku będziemy obchodzić Rok Jana Długosza oraz Polskiego Teatru i ROK Jana Pawła II. Sejm podjął uchwały w tych sprawach 5 grudnia 2014 r. Decyzją Sejmu rozpoczynający się rok będzie Rokiem Jana Długosza ? wybitnego polskiego historyka, dyplomaty i duchownego. W uchwale podkreślono, że Jan Długosz jest uważanyza ojca polskiej historiografii i heraldyki, twórcę największego dzieła opisującego dzieje państwa polskiego ? ?Roczniki, czyli Kroniki sławnego Królestwa Polskiego?. Zaznaczono też szczególne znaczenie jego dzieł dla polskiego dziedzictwa kulturowego.
Decyzją posłów w 2015 roku będziemy obchodzić też Rok Polskiego Teatru. Sejm RP oddaje hołd ludziom i instytucjom tworzącym polski teatr, który jest jednym z najważniejszych obszarów życia kulturalnego i społecznego ? czytamy w podjętej w tej sprawie uchwale. W dokumencie podkreślono też przypadające w rozpoczynającym się roku 250-lecie istnienia Teatru Narodowego w Warszawie oraz Teatru Wielkiego ? Opery Narodowej. W uchwale czytamy też, że w ciągu 250 lat istnienia teatr publiczny w Polsce służył sztuce i społeczeństwu, podejmując dialog z tradycją, komentując otaczającą rzeczywistość oraz wytyczając nowe drogi rozwoju sztuki.
5 grudnia 2014 r. Sejm ustanowił rok 2015 Rokiem św. Jana Pawła II. W uchwale w sprawie ustanowienia roku 2015 Rokiem św. Jana Pawła II podkreślono ogromne zaangażowanie papieża Polaka w proces odradzania się polskiej niepodległości oraz w propagowanie uniwersalnego przesłania o godności i prawach człowieka. Sejm chce, by te wartości towarzyszyły działaniom podejmowanym w ramach obchodów Roku św. Jana Pawła II.
Czytaj także rubrykę „Szczypta soli”

Sprawdź także

Sukces Misia Adwokata

#BajeczniAdwokaci w kwietniu odwiedzili prawie 5 tysięcy placówek edukacyjnych – przedszkola i młodsze klasy szkół …