Najnowsze informacje
Strona główna / Szczypta soli / Wciąż wieszają skazanych

Wciąż wieszają skazanych

O wykonaniu kary śmierci na nieletnim Irańczyku agencje prasowe napisały tylko dlatego,że egzekucji przyglądał się kilkunastotysięczny tłum. Tylko w Iranie i Chinach tysiące ludzi uczestniczy w kaźni. W cywilizowanych Stanach Zjednoczonych śmierci Troya Davisa przyglądało się tylko kilkunastu ?wybrańców?. Mężczyźnie wstrzyknięto truciznę, chociaż nie ma dowodów winy. Siedemnastoletni Irańczyk, który zabił nożem znanego irańskiego strongmana, został powieszony publicznie w mieście Karadż, 50 km na zachód od Teheranu. Nieletni zabójca Alireza Molla Soltani powiedział, że wpadł w panikę i działał w obronie własnej, gdy Dadaszi go zaatakował. 17-latka powieszono w obecności kilku tysięcy ludzi w mieście Karadż, z którego pochodził sportowiec.
Amnesty International) zaapelowała do władz irańskich, by nie przeprowadzano egzekucji. Przypomniała, że „wykonywanie kary śmierci na osobach niepełnoletnich jest zakazane przez traktaty międzynarodowe, których Iran jest sygnatariuszem”.Apel został zignorowany.
Apel Amnesty International zlekceważyły także USA. Oskarżony o zabójstwo policjanta Troy Davis został stracony w czwartek nad ranem w Jackson w stanie Teksas. Egzekucja wywołała wiele kontrowersji, bo liczne dowody w sprawie budziły wątpliwości co do winy mężczyzny. W ostatnich słowach, które przekazali świadkowie jego egzekucji, Davis wezwał swych przyjaciół i bliskich do „głębszego zbadania sprawy” oraz powtórzył, że jest niewinny, a feralnej nocy nie miał broni.
Pod więzieniem, w którym przebywał Davis, zebrali się demonstranci skandujący hasła: „Kara śmierci? Nie ma mowy!” oraz „Uwolnijcie Troya Davisa”. 42-letni Davis został oskarżony i uznany za winnego zabójstwa policjanta Marka MacPhaila w 1989 r. Policjant został zastrzelony, kiedy interweniował w obronie bezdomnego zaatakowanego w czasie kłótni o butelkę piwa. Większość świadków wycofała się z części lub całości obarczających go zeznań. Poza zeznaniami świadków nie znaleziono innych dowodów przeciwko Davisowi, np. odcisków palców czy broni palnej. Dziesięciu innych wskazało innego sprawcę, Sylvestra Colesa, który był na miejscu przestępstwa w chwili jego popełnienia. Poza zeznaniami świadków nie znaleziono innych dowodów przeciwko Davisowi, np. odcisków palców czy broni palnej.
W obronie Davisa wystąpiło wiele znanych osobistości, m.in. papież Benedykt XVI, b. prezydent USA Jimmy Carter, laureat pokojowej Nagrody Nobla Desmond Tutu, aktorka Mia Farrow.
Dziwić się można Januszowi Korwinowi ? Mikke, który twierdzi, że gdy wejdzie do parlamentu przywróci karę śmierci. W polskim i europejskim ustawodawstwie jest to niemożliwe. I na cale szczęście. Sądy nie mają takich dylematów jak ich koledzy w Iranie i USA.

Sprawdź także

Antysemici z PiS

Europoseł Grzegorz Braun, były premier Mateusz Morawiecki i byli ministrowie z jego rządu Piotr Glińśki …