Najnowsze informacje
Strona główna / Relacje z sądów - aktualności / Wdowa po Niemenie nie opłaciła pozwu

Wdowa po Niemenie nie opłaciła pozwu

Sąd Apelacyjny w Poznaniu oddalił zażalenie Małgorzaty Niemen.

Sąd Okręgowy w Poznaniu nie rozpatrzył jej pozwu o ochronę praw autorskich, ponieważ była modelka reprezentowana przez zawodowego prawnika z cenzusem adwokata nie opłaciła w należyty sposób pozwu.
Sąd Apelacyjny ustalił, że Małgorzata Niemen w pozwie zgłosiła dwa żądania ? po pierwsze w zakresie ochrony praw autorskich, co podlega opłacie stałej w wysokości 600 złotych oraz zgłosiła roszczenie majątkowe o zapłatę 50.000 złotych tytułem naruszenia tych praw.
Przypomnijmy, że chodzi o opisywaną przez ?poprawnego? sprawę do kogo należą prawa autorskie do utworu ?Magica Musica?. Do włoskiej piosenkarki Faridy jak utrzymuje artystka i poznańskie Stowarzyszenie Muzyczne ?Brzemienia?; czy do Czesława Niemena, jak utrzymuje wdowa po nim będąca wraz z córką sukcesorką wszystkich jego praw.
Sąd nie rozpoznał pozwu ponieważ wraz z pozwem wpłynęła kwota 600 złotych , ale warszawska adwokat nie zaznaczyła czego dotyczy ta oplata. Sąd podkreślił, że w celu rozpoznania pozwu należałoby w tej sprawie wnieść stały wpis sądowy od pozwu dotyczącego ochrony praw autorskich w wysokości 600 złotych oraz 3. 100 złotych będące wpisem szacunkowym od dochodzonej kwoty 50.000 złotych tytułem roszczeń finansowych za rzekome naruszenie praw autorskich.
Postanowienie jest prawomocne. Redaktor Krzysztof Wodniczak szef Stowarzyszenia Muzycznego ?Brzmienia? zapowiada, że teraz on wystąpi do sądu chcąc udowodnić,że prawa autorskie do utworu ?Musica Magica? należą do Faridy, a on może, mając zgodę artystki, bez żadnych przeszkód wykonywać ten utwór podczas koncertów upamiętniających Czesława Niemena, czego jak dotąd zabrania wdowa po po nim.

Sprawdź także

Sędziowie pozwali S. Piotrowicza

Pierwsza prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf i sędzia Krzysztof Rączka złożyli pozew przeciwko posłowi Prawa …