Finansowanie pomostowe
Strona główna / Temat Tygodnia / Urzędnik Sejmu ponad sądem

Urzędnik Sejmu ponad sądem

Sędzia Paweł Juszczyszyn w wydanym w czwartek postanowieniu wezwał szefową Kancelarii Sejmu Agnieszkę Kaczmarską do osobistego stawiennictwa w sądzie w Olsztynie w celu złożenia wyjaśnień. Sędzia chce zapytać, dlaczego nie wykonała polecenia sądu dotyczącego przekazania list poparcia do nowej Krajowej Rady Sądownictwa. W poniedziałek 30 grudnia skończył się okres zawieszenia olsztyńskiego sędziego Pawła Juszczyszyna. Mimo że jego delegacja z sądu rejonowego do sądu okręgowego została cofnięta przez ministra sprawiedliwości, ma on dokończyć postępowania, które zostały dla niego wcześniej wyznaczone. Dotyczy to też sprawy, w której Juszczyszyn zażądał ujawnienia list poparcia sędziów do nowej Krajowej Rady Sądownictwa, po czym spotkały go konsekwencje służbowe.

Sędzia chce zapytać, dlaczego nie wykonała polecenia sądu dotyczącego przekazania list poparcia do nowej Krajowej Rady Sądownictwa.
O tej decyzji poinformował rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Olsztynie Olgierd Dąbrowski-Żegalski. – Z informacji, które uzyskałem, pan sędzia Juszczyszyn wyznaczył już termin posiedzenia w sprawie, w której zażądał od szefowej Kancelarii Sejmu list poparcia kandydatów na członków Krajowej Rady Sądownictwa. Termin posiedzenia został wyznaczony 24 stycznia na godzinę 10 – przekazał w rozmowie z TVN24. Dodał, że „jednocześnie sędzia zobowiązał szefową Kancelarii Sejmu do osobistego stawiennictwa celem złożenia wyjaśnień”. Mają one dotyczyć tego, dlaczego – wbrew decyzji sądu – nie nadesłała list poparcia do nowej Krajowej Rady Sądownictwa. Formalnie powód wezwania Kaczmarskiej nazwano „celem wysłuchania co do zasadności odmowy przedstawienia dokumentów, do których została zobowiązana postanowieniem sądu z 20 listopada 2019”. Rozprawa będzie jawna. (http://www.tvn24.pl)

Sprawdź także

Europa wyklucza neo-KRS

Europejska Sieć Rad Sądownictwa podjęła decyzję o usunięciu z szeregów stowarzyszenia polskiej Krajowej Rady Sądownictwa. …