Finansowanie pomostowe
Strona główna / Aktualności / Wiara w siłę światła

Wiara w siłę światła

Kiedy w Sejmie trwa walka o kształt ustawy o Sądzie Najwyższym, Senat przedłużył obrady aby jeszce w tym tygodniu zająć się sprzeczną z konstytucją ustawą przed nim gromadzą się ludzie i apelują do PiS o powstrzymanie swoich zakusów. Podczas pracy w komisji sprawiedliwości nad poprawkami do projektu ustawy o Sądzie Najwyższym złamano prawo; nie ma na to zgody, PiS podpala Polskę – oświadczyli posłowie opozycji. Oczekują weta prezydenta do tej ustawy. Protesty nie odbywają się tylko w Warszawie.
W środowy wieczór przeciwnicy zmian pojawili się na placach i przed sądami w wielu mniejszych ośrodkach. I to dla PiS największe zagrożenie.


Łańcuch światła w Poznaniu.

Prawo i Sprawiedliwość od dawna buduje i pielęgnuje swój wizerunek jako partii średnich i małych ośrodków, duże miasta uznając za zdominowane przez PO. Dlatego kiedy kolejne marsze opozycji czy demonstracje w obronie sądów odbywają się w Warszawie słyszymy, że to protestują elity obawiające się utraty przywilejów. Nawet, jeśli te protesty są liczne. Taki był wtorkowy wiec przed Pałacem Prezydenckim, na którym było co najmniej kilka tysięcy ludzi. Później niemal wszyscy przeszli przed Sejm, gdzie jeszcze przez jakiś czas słuchali przemówień i wyrażali sprzeciw wobec działań PiS.

Tłumy na Krakowskim Przedmieściu
Podobne zgromadzenie na Krakowskim Przedmieściu jest planowane na czwartek na godz. 20. Propozycja Pana Prezydenta, ogłoszona w dzisiejszym oświadczeniu, dotycząca zmian w ustawie o Krajowej Radzie Sądownictwa jest niezgodna z Konstytucją i prawem międzynarodowym. Ze słów Prezydenta wynika , że jest gotów zgodzić się na odsunięcie od orzekania wszystkich sędziów Sądu Najwyższego i Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego, natomiast większość 3/5 głosów posłów przy wyborach członków KRS będzie nadal większością polityczną. Prawdopodobne jest, że przepis ten wejdzie w życie juz po wyborze członków KRS zwykła większością głosów . Ostatecznie efekt będzie taki, że wejdą w życie trzy ustawy dotyczące sądownictwa, które upolitycznią sądy w Polsce. Żadna z tych ustaw nie zapewnia poprawy funkcjonowania sądów. Zwracamy się do Prezydenta o zaproszenie wszystkich zainteresowanych środowisk do rozmów i wspólne prowadzenie prac nad realną i oczekiwaną przez obywateli poprawą funkcjonowania sądów. (Agencja Gazeta, Fot: Łukasz Cynalewski)

Sprawdź także

500.000 euro kary dziennie

Pół miliona euro dziennie za każdy dzień zwłoki w zastosowaniu się do decyzji Trybunału – …