Najnowsze informacje
Finansowanie pomostowe

Wiążące prawo Europy

Podpisy pod apelem sędziów w sprawie wykonania orzeczeń trybunałów europejskich i systemu powołań sędziowskich

My, sędziowie Rzeczypospolitej Polskiej i zarazem sędziowie europejscy oświadczamy, że będziemy przestrzegać orzeczeń trybunałów europejskich i stać na straży europejskich wartości. 

Orzeczenia ETPCz (Reczkowicz vs. Poland) i TSUE oraz wydane na ich podstawie orzeczenia polskich sądów, w tym wyroki NSA z 6 maja 2021 r. w sprawach: II GOK 2/18, II GOK 3/18, II GOK 5/18, II GOK 6/18, II GOK 7/18 oraz z 21 września 2021 r. potwierdziły wadliwość nominacji do SN, NSA i pozostałych sądów.  Jest to przede wszystkim wynikiem upolitycznienia KRS i obsady tego organu w sposób sprzeczny z Konstytucją RP. Za ten stan rzeczy odpowiedzialność ponoszą wyłącznie politycy aktualnie rządzącej koalicji, którzy od ponad czterech lat podporządkowują sobie wymiar sprawiedliwości, naruszając trójpodział władzy i bezwzględnie egzekwując posłuszeństwo sędziów z użyciem prześladowań i represji.

 Z ogłoszonego 6 października 2021r. wyroku TSUE w sprawie C – 487/19 jasno wynika, że akt nominacji prezydenta nie ma mocy uzdrawiającej, a osoby powołane w takiej procedurze nie mogą wydać ważnego i stabilnego orzeczenia. Dalsze więc orzekanie przez osoby powołane w procedurze z udziałem neoKRS pozbawia obywateli prawa do rozpoznania ich spraw przez niezależny, powołany na podstawie ustawy sąd oraz  skutkuje pogłębiającym się chaosem prawnym. 

W trosce o zminimalizowanie tych następstw apelujemy do osób wadliwie powołanych o powstrzymanie się od orzekania do czasu wprowadzenia przez władzę ustawodawczą takich mechanizmów prawnych, które stanowić będą wykonanie orzeczeń TSUE i ETPCz i wyeliminują wady ich powołań. Apelujemy do sędziów o poszanowanie orzeczeń trybunałów europejskich i zapewnienie obywatelom prawa do sądu poprzez orzekanie tylko z sędziami legalnie powołanymi i eliminowanie orzeczeń dotkniętych wadliwością z powodu niewłaściwej obsady sądu w przewidzianych przez prawo sytuacjach.

Solidaryzujemy się z wszystkimi sędziami, którzy zostali dotknięci represjami ze strony władzy politycznej i niektórych prezesów sądów, w tym w związku z realizowaniem orzeczeń TSUE i ETPCz. 

Jednocześnie żądamy od władzy ustawodawczej natychmiastowego podjęcia działań umożliwiających wybór Krajowej Rady Sądownictwa w sposób wolny od wpływów politycznych i przywracający temu organowi niezależność i zdolność do wypełniania jego konstytucyjnych zadań.

Podpisy:

  1. Adam Mainka-Pawłowski Sąd Rejonowy Siemianowice Śląskie
  2. Adam Skowron Sąd Rejonowy Tarnowskie Góry
  3. Agnieszka Bajor Sąd Rejonowy Białogard
  4. Agnieszka Gradowska Sąd Okręgowy Warszawa 
  5. Agnieszka Treszczotko Sąd Rejonowy Kielce
  6. Aleksandra Jamróz Sąd Rejonowy Białystok
  7. Aleksandra Janas Sąd Apelacyjny Katowice
  8. Aleksandra Zamęcka-Banasik Sąd Rejonowy Warszawa
  9. Alina Jabłonowska Sąd Rejonowy Brodnica
  10. Andrzej Tramowski Sąd Rejonowy Starogard Gdański
  11. Aneta Andel Sąd Rejonowy Kłodzko
  12. Anetta Makowska-Hrycyk Wojewódzki Sąd Administracyjny Wrocław
  13. Anetta Malmuk-Cieplak Sąd Okręgowy Katowice
  14. Anna Garbera Sąd Rejonowy Wołów
  15. Anna Jabłońska-Ostręga Sąd Rejonowy Jaworzno
  16. Anna Kicman Sąd Okręgowy Przemyśl
  17. Anna Kluzniak Sad Rejonowy w Kielcach
  18. Anna Miś Sąd Rejonowy Sosnowiec
  19. Anna Wypych-Knieć Sąd Rejonowy Warszawa
  20. Arkadiusz Tomczak Wojewódzki Sąd Administracyjny Warszawa
  21. Arleta Wawrzynkiewicz Sąd Okręgowy Gorzów Wielkopolski
  22. Artur Broś Sąd Rejonowy Lubaczów
  23. Artur Broś Sąd Rejonowy Lubaczów
  24. Artur Onderka Sąd Rejonowy Miechów
  25. Baranska Edyta Sąd Okręgowy Kraków
  26. Barbara Ciołek Wojewódzki Sąd Administracyjny Wrocław
  27. Barbara du Chateau Sąd Apelacyjny Lublin
  28. Barbara Przybylska Sąd Okręgowy Gliwice
  29. Barbara Rymaszewska sędzia w stanie spoczynku WSA Łódź
  30. Bartłomiej Kozieł Sąd Rejonowy Drawsko Pomorskie
  31. Bartłomiej Przymusiński Sąd Rejonowy Poznań
  32. Bartłomiej Starosta Sąd Rejonowy Sulęcin
  33. Beata Gudowska Sąd Najwyższy Warszawa
  34. Beata Łogasz-Kościelniak Sąd Rejonowy Katowice
  35. Beata Majewska-Czajkowska  Sąd Okręgowy Gliwice
  36. Beata Młynarczyk Sąd Rejonowy Łask
  37. Blanka Kasprowicz Sąd Rejonowy Stargard
  38. Bogdan Sokołowski Sąd Rejonowy Wrocław
  39. Bogumiła Kraska sędzia w stanie spoczynku Sąd Okręgowy w Legnicy
  40. Bohdan Tracz sędzia w stanie spoczynku Sąd Apelacyjny w Lublinie
  41. Bożena  Blachowicz Sąd Okręgowy Przemyśl
  42. Daniel Żegunia Sąd Rejonowy Słupsk
  43. Dominik Czeszkiewicz  Sąd Rejonowy Suwałki
  44. Dorota Loryś – Kosylo Sąd Rejonowy Warszawa
  45. Dorota Piśkiewicz – Kwiatkowska Sąd Rejonowy Tychy
  46. Edyta Chruścińska Sąd Okręgowy Szczecin
  47. Elżbieta Tramowska sędzia w stanie spoczynku Starogard Gdański
  48. Ewa Gregajtys Sąd Apelacyjny Warszawa
  49. Ewa Maciejewska Sąd Okręgowy Łódź
  50. Ewa Toczydlowska Sąd Rejonowy Gdansk
  51. Ewa Zwolińska  Sąd Okręgowy Bielsko-Biała
  52. Grażyna Firek sędzia w stanie spoczynku WSA w Krakowie
  53. Grażyna Tokarczyk Sąd Okręgowy Gliwice
  54. Grzegorz Kurdziel Sąd Rejonowy Wrocław 
  55. Grzegorz Siwik Sąd Rejonowy Pisz
  56. Grzegorz Waloch Sąd Okręgowy Toruń
  57. Halina Gromska Sąd Rejonowy Skarżysko-Kamienna
  58. Hanna Mincer Sąd Rejonowy Toruń
  59. Igor Tuleya Sąd Okręgowy Warszawa
  60. Iwona Róziewicz Sąd Rejonowy Kielce
  61. Izabela Wawrzynkiewicz Sąd Okręgowy Łódź
  62. Jacek Gołaczyński Sąd Apelacyjny
  63. Jacek Gudowski Sąd Najwyższy Warszawa
  64. Jacek Niedzielski Wojewódzki Sąd Administracyjny Gorzów Wielkopolski
  65. Jacek Pasikowski Sąd Apelacyjny Łódź
  66. Jacek Sadomski Sąd Apelacyjny Warszawa
  67. Jacek Tyszka Sąd Okręgowy w Warszawie
  68. Jadwiga Mróz sędzia w stanie spoczynku Wrocław
  69. Jakub Kościerzyński Sąd Rejonowy Bydgoszcz
  70. Jakub Wąwoźny Sąd Rejonowy Chełmno
  71. Jan Futro sędzia w stanie spoczynku Sąd Apelacyjny w Poznaniu
  72. Jarosław Jedynak Sąd Rejonowy Tomaszów Lubelski
  73. Jarosław Konopka Sąd Rejonowy Włocławek
  74. Jarosław Łuczaj Wojewódzki Sąd Administracyjny Warszawa
  75. Jarosław Walentynowicz Sąd Rejonowy Kętrzyn
  76. Jerzy Nawrocki Sąd Apelacyjny Lublin
  77. Joanna Hetnarowicz-Sikora Sąd Rejonowy Słupsk
  78. Joanna Mrozińska Sąd Rejonowy Bydgoszcz
  79. Joanna Nierzewska-Sosa Sąd Rejonowy Złotoryja
  80. Joanna Sobiechart Sąd Rejonowy Warszawa
  81. Joanna Toczydłowska sędzia w stanie spoczynku Sąd Okręgowy w Białymstoku
  82. Joanna Wiśniewska – Sadomska Sąd Apelacyjny Warszawa
  83. Jolanta Hawryszko Sąd Apelacyjny Szczecin
  84. Justyna Derda-Fogel Sąd Rejonowy Prudnik
  85. Justyna Szurgacz-Ślęzak Sąd Rejonowy Wrocław
  86. Kamil Jarocki Sąd Okręgowy Gorzów Wielkopolski
  87. Kamil Mazur Czerniecki Sąd Rejonowy Międzyrzecz
  88. Karolina Rokita Sąd Rejonowy Przemyśl
  89. Katarzyna Baryła Sąd Rejonowy Rzeszów
  90. Katarzyna Kucharska Sąd Rejonowy Łodzi
  91. Katarzyna May Sąd Rejonowy Siemianowice Śląskie
  92. Katarzyna Mazurkiewicz Sąd Rejonowy Szczecinek
  93. Katarzyna Sieczka Sąd Rejonowy Piotrków Trybunalski
  94. Katarzyna Sobieska Sąd Rejonowy Legnica
  95. Katarzyna Sznajder Sąd Okręgowy Gliwice
  96. Katarzyna Waszczuk Sąd Okręgowy Opole
  97. Katarzyna Wesołowska Zbudniewek Sąd Okręgowy Łódź
  98. Katarzyna Wróbel – Zumbrzycka Sąd Rejonowy Warszawa
  99. Krystian Markiewicz Sąd Okręgowy Katowice
  100. Krzysztof Duchnik sędzia w stanie spoczynku
  101. Krzysztof Kamiński Sąd Okręgowy Przemyśl
  102. Krzysztof Romuald Kozłowski Sąd Rejonowy Wysokie Mazowieckie
  103. Lidia Sobotka-Paczuska Sąd Rejonowy Warszawa
  104. Lidia Sowińska-Ludewicz sędzia w stanie spoczynku Sąd Okręgowy w Opolu
  105. Ludmiła Jamińska – Białas Sąd Rejonowy Szczecin
  106. Łukasz Gawdziński Sąd Rejonowy Gorzów Wlkp.
  107. Maciej Głowacz Sąd Rejonowy Przemyśl
  108. Maciej Szulc Sąd Okręgowy Gorzów Wlkp.
  109. Magdalena El-Hagin Sąd Okręgowy Gdańsk
  110. Magdalena Hupa-Dębska Sąd Okręgowy Gliwice
  111. Magdalena Marczyńska Sąd Okręgowy Piotrków Tryb.
  112. Magdalena Modrzyńska Sąd Rejonowy Elbląg
  113. Magdalena Niemiec Sąd Rejonowy Katowice
  114. Magdalena Opalińska Sąd Rejonowy Zgorzelec
  115. Magdalena Tomasiewicz Sąd Rejonowy Włocławek
  116. Maksymilian Zboina Sąd Rejonowy Mińsk Mazowiecki
  117. Małgorzata Dziemianowicz Wojewódzki Sąd Administracyjny Bialystok
  118. Małgorzata Paleszniak – Gańczarek Sąd Rejonowy Piaseczno
  119. Małgorzata Stanek Sąd Apelacyjny Łódź
  120. Marcin Świerk Sąd Okręgowy Rzeszów
  121. Marcin Zięba Sąd Rejonowy Piotrków Trybunalski
  122. Marek Górny Sąd Rejonowy Wrocław
  123. Maria Kamocka sędzia w stanie spoczynku Szczecin
  124. Maria Stelska Sąd Okręgowy Lublin
  125. Maria Szymańska Sąd Rejonowy Toruń
  126. Mariusz Auda Sąd Rejonowy Gdańsk
  127. Mariusz Struski Sąd Okręgowy Słupsk
  128. Marta Knotz Sąd Rejonowy Koszalin
  129. Marta Kozuchowska Warywoda Sąd Rejonowy Warszawa
  130. Marzena Gregorczyk Sąd Rejonowy Bielsko-Biała
  131. Michał Kwiatkowski Sąd Rejonowy Katowice
  132. Michał Lewoc Sąd Rejonowy Legnica
  133. Michał Olszewski Sąd Rejonowy
  134. Monika Ciemięga Sąd Rejonowy Opole
  135. Monika Dolińska – Ficek Sąd Rejonowy Mysłowice
  136. Monika Maćkowiak Sąd Rejonowy Bydgoszcz
  137. Monika Szeleźniak Sąd Rejonowy Gdynia
  138. Monika Szylo Sąd Okręgowy Katowice
  139. Nadzieja Karczmarczyk-Gawęcka Wojewódzki Sąd Administracyjny Szczecin
  140. Paweł Hempel Sąd Rejonowy Białystok
  141. Paweł Juszczyszyn Sąd Rejonowy Olsztyn
  142. Paweł Kowalski Wojewódzki Sąd Administracyjny Łódż
  143. Paweł Legawiec Sąd Rejonowy Szamotuły
  144. Paweł Strumiński Sąd Rejonowy Gliwice
  145. Piotr Borowiecki Wojewódzki Sąd Administracyjny Warszawa
  146. Piotr Gąciarek Sąd Okręgowy Warszawa
  147. Piotr Krawczak Sąd Rejonowy Zielona Góra
  148. Piotr Podleśny Sąd Rejonowy Gryfino
  149. Piotr Raczkowski Wojskowy Sąd Okręgowy Warszawa
  150. Piotr Wojtowicz Sąd Rejonowy Krosno
  151. Radosław Jamroży Sąd Rejonowy Kędzierzyn-Koźle
  152. Radosław Ślęzak Sąd Rejonowy Środa Śląska
  153. Rafał Jerka Sąd Okręgowy Olsztyn
  154. Rafał Paprzycki Sąd Rejonowy Grodzisk Mazowiecki
  155. Rafał Waszkiewicz Sąd Rejonowy Warszawa
  156. Rafał Zawalski Sąd Rejonowy Warszawa
  157. Ryszard Józef Lebioda Sąd Okręgowy Łódź
  158. Ryszard Rólka Sąd Okręgowy Zielona Góra
  159. Sandra Kraszewska Sąd Rejonowy Kościan
  160. Sławomir Cilulko Sąd Okręgowy Białystok
  161. Stanisław Biernat sędzia w stanie spoczynku Trybunał Konstytucyjny
  162. Sylwia Krajewska Sąd Rejonowy Wrocław
  163. Szymon Szmyt Sąd Rejonowy Środa Wielkopolska
  164. Tomasz Błaszkiewicz Sąd Rejonowy Sulęcin
  165. Tomasz Ciosmak Sąd Okręgowy Katowice
  166. Tomasz Klimko Sąd Rejonowy Wrocław
  167. Tomasz Kucharski Sąd Rejonowy Łódź
  168. Tomasz Marczyński Sąd Rejonowy Bełchatów
  169. Tomasz Mucha Sąd Okręgowy Rzeszów
  170. Tomasz Trębicki Sąd Rejonowy Warszawa
  171. Tomasz Zawiślak Sąd Rejonowy Wrocław
  172. Tomasz Zielonka Sąd Rejonowy Słupsk
  173. Urszula Żółtak Sąd Rejonowy Warszawa
  174. Violetta Dodot Sąd Rejonowy Kościan
  175. Włodzimierz Wróbel Sąd Najwyższy Warszawa
  176. Wojciech Krawczyk Sąd Rejonowy Olsztyn
  177. Wojciech Midziak Sąd Okręgowy Gdańsk
  178. Zbigniew Łasowski sędzia w stanie spoczynku Choszczno
  179. Zofia Jakubów Sąd Okręgowy Przemyśl

Sprawdź także

PiS nie uznaje TS UE

„Znieważyła, nazywając dublerem”. Sędzia ma dyscyplinarkę za powołanie się na wyrok Trybunału w Strasburgu Łukasz …