Najnowsze informacje
Strona główna / Szczypta soli / Więcej elastyczności

Więcej elastyczności

W Sejmie 3 marca odbędzie się pierwsze czytanie nowelizacji kodeksu karnego. Proponuje się zniesienie sztywnego katalogu kar – 25 lat i dożywocie – za tzw. kwalifikowane zabójstwo. Artykuł 148 par. 2 kodeksu karnego w wersji proponowanej przez Senat ma brzmieć: Kto zabija człowieka ze szczególnym okrucieństwem, w związku z wzięciem zakładnika, zgwałceniem albo rozbojem, w wyniku motywacji zasługującej na szczególne potępienie, z użyciem broni palnej lub materiałów wybuchowych, podlega karze na czas nie krótszy od lat 12, karze 25 lat pozbawienia wolności albo karze dożywotniego pozbawienia wolności.

Ta propozycja jest reakcją na wyrok Trybunału Konstytucyjnego, który stwierdził, że niezgodne z konstytucją jest brzmienie tego artykułu w wersji uchwalonej w nowelizacji kodeksu z 27 lipca 2005 roku, która katalog kar za te przestępstwa ograniczyła tylko do 25 lat więzienia i dożywocia.
Co prawda zastrzeżenia Trybunału powstały wskutek dopatrzenia się błędów formalnych przy tworzeniu prawa- nie było trzeciego czytania, ale koncepcja odejścia od sztywnych reguł na rzecz elastycznego traktowania sprawców ? np. uwzględniania w wyroku motywów, osobowości i celów sprawcy podoba się teoretykom i praktykom prawa.
Jeśli nowelizacja zostanie uchwalona, sędziowie będą mogli w przypadku przestępstw wymienionych w tym artykule wymierzać kary od 12 lat pozbawienia wolności do dożywocia.
Dziwi zatem, o czym donosi ?lex? o nowej inicjatywie Ministerstwa Sprawiedliwości. Otóż w kilka dni po głośnym zabójstwie policjanta na warszawskiej Woli, resort ogłosił, że do kodeksu wprowadzone zostaną zaostrzone kary za zabójstwo funkcjonariusza publicznego. Po zmianie, za taki czyn sąd mógłby wymierzyć tylko 25 lat lub dożywocie, czyli wprowadzone byłoby rozwiązanie jak z ustawy z 2005 roku, unieważnionej przez Trybunał Konstytucyjny i poprawianej teraz przez Senat. Co oznacza znowu pełen automatyzm orzekania, a nie proces sądowy.

Sprawdź także

Antysemici z PiS

Europoseł Grzegorz Braun, były premier Mateusz Morawiecki i byli ministrowie z jego rządu Piotr Glińśki …