Najnowsze informacje
Strona główna / Szczypta soli / Więcej rozumu i taktu

Więcej rozumu i taktu

Siła wyższa, ludzkie zaniedbania, błąd pilota, czy też decyzja b. prezydenta, który jak twierdzi Janusz Palikot ma ?krew na rękach? doprowadziły do katastrofy polskiego samolotu pod Smoleńskiem? Każdy już zna odpowiedź, mimo że śledztwo wciąż trwa.

W wyniku nieformalnych umów na czas kampanii prezydenckiej przestano wykorzystywać smutek i zal po głębokiej ludzkiej tragedii, chociaż i tak w tle kampanii, echa katastrofy wciąż pobrzmiewały. Kiedy już wybrano głowę naszego państwa, harcownicy ze wszystkich politycznych ugrupowań już przystąpili do rozgrzebywania i jątrzenia ran.
– Przedmiot spotkania, w którym uczestniczymy – potrzeby społeczne i wymiaru sprawiedliwości związane z badaniami przyczyn i przebiegu katastrof – wydaje się szczególnie istotny. Ostatnie tragiczne zdarzenia: katastrofa w Smoleńsku, a wcześniej wypadek samolotu CASA, szczególnie aktualnym czynią problematykę tej konferencji – powiedział w trakcie konferencji ?Katastrofy – organizacja badań i specyfika ekspertyz a potrzeby społeczne i wymiaru sprawiedliwości? – minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski. – Wyjaśnianie przyczyn tego rodzaju zdarzeń, z uwagi na ich rozmiar i charakter, wymaga zaangażowania szeregu specjalistów dokonujących analizy zarówno materiału dowodowego o charakterze rzeczowym, jak również rekonstruujących przebieg zdarzeń, które doprowadziły do krytycznej sytuacji przez pryzmat oceny prawidłowości postępowania uczestników katastrofy wynikających z zarejestrowanych przez urządzenia pokładowe zapisów, czy też dowodów o charakterze osobowym. Podkreślenia przy tym wymaga, że ze specyfiką katastrof komunikacyjnych, w tym lotniczych, mających charakter zdarzeń o dużym, a nawet wielkim rozmiarze, wiąże się wielopłaszczyznowość wyjaśniania ich przyczyn, mającego na celu zarówno ustalenie bezpośredniej przyczyny katastrofy, również w celu uchylenia podobnych zagrożeń w przyszłości, jak i ocenę prawidłowości zachowania osób, które mogło się do niej przyczynić, w płaszczyźnie odpowiedzialności karnej ? powiedział K. Kwiatkowski na zakończenie swojego wystąpienia.
Nic dodać, nic ująć. Ten, kto wyciąga z tragedii doraźne korzyści natury politycznej powinien być wytykany palcami. Poczekajmy na ustalenia śledztwa, które nadzoruje przecież apolityczny prokurator generalny, a potem spierajmy się o ustalenia. Dobrze byłoby, gdyby dyskutować też o faktach, a nie o urojeniach, fobiach i pobożnych życzeniach.

Sprawdź także

Sędzia pozywa System

Publicznych przeprosin i wysokiego zadośćuczynienia domaga się sędzia Igor Tuleya od 11 osób, w tym …