Najnowsze informacje
Strona główna / Aktualności / Wiecha na Iuridicum

Wiecha na Iuridicum

Mostostal Warszawa zakończył stan surowy nowego budynku dydaktycznego Wydziału Prawa i Administracji UAM przy al. Niepodległości w Poznaniu. Na gmachu uroczyście zawieszono tradycyjną wiechę. Całość inwestycji o powierzchni użytkowej prawie 22 tys. m kw. i kubaturze 119 tys. m sześc. obejmuje budowę budynków: naukowo-dydaktycznego i biblioteki oraz parkingu spełniającego rolę ekranu akustycznego na 220 samochodów.

– Dziś zawieszamy wiechę nad budynkiem bardzo oczekiwanym i potrzebnym. To jest święto tych, którzy budynek przygotowali i budowali ? podkreślił rektor UAM prof. Bronisław Marciniak i zaznaczył, że to dopiero pierwsza część inwestycji. Obecnie realizowana jest część dydaktyczna o powierzchni użytkowej 8.287,7 m kw. i kubaturze ? 56,2 tys. m sześc. W budynku znajdzie się aula na 400 osób,2 sale wykładowe na 250 osób, 4 sale wykładowe na 98 osób, 5 sal wykładowych na 150 osób, 15 sal wykładowych na 24 osób oraz 6 sal wykładowych na 50 osób. Jednocześnie z sal wykładowych i seminaryjnych będzie mogło korzystać 2200 studentów. Koszt budynku dydaktycznego wynosi prawie 54 mln zł. To około 40 proc. kosztów całego przedsięwzięcia.
Budowa finansowana jest ze środków Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz własnych uniwersytetu wynoszących na obecnym etapie 30 mln zł. – Prawo jest rdzeniem kręgosłupa Państwa i w tym miejscu ten rdzeń będzie się lepiej rozwijać ? podkreślił prof. Tomasz Sokołowski, dziekan Wydziału Prawa i Administracji. Lokalizację chwalił także wiceprezydent Poznania Tomasz Kayser. – W krajobrazie architektonicznym Poznania przybędzie nowy obiekt, który spowoduje, że ta część miasta odżyje. Aleje Niepodległości staną się w pełni alejami uniwersyteckimi i być może zrealizuje się pomysł, aby na nich upamiętnić osoby tworzące uniwersytet, z których jesteśmy dumni ? powiedział wiceprezydent Kayser. I przypomniał, że po sąsiedzku planowany jest też nowy obiekt wymiaru sprawiedliwości, czyli sąd okręgowy. Natomiast rektor Marciniak dodał, że od kilku miesięcy władze UAM rozmawiają z miastem na temat pozyskania dalszych działek w tym miejscu pod kampus uniwersytecki.
Generalnym projektantem obiektów WPiA wybranym w drodze konkursu została Pracownia Architektoniczna 1997 z Poznania. Wykonawcą robót budowlanych budynku dydaktycznego wyłonionym w wyniku procedury przetargowej został Mostostal Warszawa, robót elektrycznych ? Elprotech Systemy z Komornik, a robót instalacyjnych ? Instalacje HTS z Poznania. Rozpoczęcie budowy obiektu nastąpiło 23 stycznia 2009 r. na działce zakupionej od Agencji Mienia Wojskowego. Obecnie zakończono stan surowy budynku dydaktycznego. Trwają prace budowlane przy wykonywaniu konstrukcji ścian osłonowych auli. Przystąpiono do wykonywania pokrycia dachowego. W ramach robót instalacyjnych i elektrycznych wykonano całą infrastrukturę podziemną. Prowadzone są prace wykończeniowe w całym budynku.
Planowane zakończenie realizacji budynku dydaktycznego ustalono na wrzesień 2010, a już od 1 października w jego mury ? jak zapowiedział rektor Marciniak ? mają wkroczyć studenci. Przed Wydziałem Prawa jeszcze dwa etapy budowy. Drugim będzie część administracyjna z pokojami dla kadry dydaktycznej wydziału. Trzeci ? to biblioteka i parking. – Staramy się o pieniądze w ministerstwie, na które złożyliśmy wnioski i liczymy, że ministerstwo nam ich nie poskąpi ? poinformował dziekan Sokołowski. Po wybudowaniu nowego Iuridicum jego dotychczasowe obiekty uczelnia wykorzysta na inne cele.

Sprawdź także

Migranci pozwali rząd RP

Skarga migrantów zawróconych do linii granicy. Opinia Rzecznika dla ETPC. Sprawę zbada Wielka Izba Trybunału …