Finansowanie pomostowe
Strona główna / Moja kancelaria / Wiekopomne dzieło

Wiekopomne dzieło

Prof. Adam Strzembosz: „Uchwała Sądu Najwyższego jest historyczna”
Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro stwierdził, że Sąd Najwyższy procedował z rażącym naruszeniem prawa. – To wstyd, żeby absolwent UJ tak opiniował bardzo ważne orzeczenie – ocenił były pierwszy prezes SN profesor Adam Strzembosz.

  • Patrzę na to z zawstydzeniem, że można takie rzeczy wypowiadać w kraju, który ma jednak bardzo wysoki procent ludzi z wysokim wykształceniem – mówił były pierwszy prezes SN.

Przypomnijmy, że w czwartek Zbigniew Ziobro nie zostawił na całej sprawie suchej nitki. Podkreślał, że „konstytucja, do której odwołuje się opozycja i część aktywistów sędziowskich, którzy zaliczają się do tzw. nadzwyczajnej kasty, jasno stanowi o kompetencjach i uprawnieniach poszczególnych organów”. – Nie może być tak, że jeden organ wchodzi w kompetencje wszystkich trzech organów i podejmuje za nie decyzje – tłumaczył.

Zupełnie inaczej zawiłości prawne interpretował w piątek Strzembosz. – Należy na nowo powołać tę część KRS, która jest obsadzona przez sędziów. Oczywiście mogą tu zajść pewne zmiany, ale to [inni – przyp.red.] sędziowie muszą wybrać tych sędziów do Krajowej Rady – podkreślił. Zwrócił uwagę, że „można opracować metodę weryfikacji, kwalifikacji moralnych i zawodowych tych sędziów, których dotychczas powołała neo-KRS”.
Profesor zaznaczył, że uchwała jest „olbrzymia” i „historyczna”. Jak stwierdził, „tylko w wyjątkowych sytuacjach podejmuje się tak reprezentacyjne i ważne decyzje”.

Sprawdź także

Nieważne wyroki TK

Prof. Matczak: Po orzeczeniu Trybunału w Strasburgu każdy wyrok TK z dublerem jest wadliwy Agnieszka …