Najnowsze informacje
Strona główna / Relacje z sądów - aktualności / Wielkopolskie sądy inwestują

Wielkopolskie sądy inwestują

Sąd Okręgowy w Poznaniu jesat aktywnie działającym inwestorem w sferze budowlanej.

Sąd w ramach działalności inwestycyjnej zajmuje się między innymi remontami budynków będących jego własnością – chociażby Sądu Rejonowego w Chodzieży czy w Grodzisku Wlkp. – jak również adaptacjami i budową budynków podległych mu sądów rejonowych.
W ostatnich latach Sąd Okręgowy w Poznaniu zrealizowała m.in. adaptację budynku dla Sądu Rejonowego Poznań-Grunwald i Jeżyce przy ul. Kamiennogórskiej 26, adaptację budynku dla Sądu Rejonowego i Prokuratury Rejonowej w Złotowie przy ul. Konopnickiej 15 i budowę siedziby dla Sądu Rejonowego i Prokuratury Rejonowej w Szamotułach przy ul. 1 Maja 5A. Inwestycje, poza aspektem użytkowym w zakresie usprawnienia obsługi obywateli oraz poprawy warunków pracy urzędników sądowych, przyczyniają się również do rewitalizacji i uporządkowania przestrzeni miejskich oraz ich aktywizacji.
W wyniku prowadzonej działalności Sąd Okręgowy w Poznaniu został wyróżniony dyplomem w konkursie ?Modernizacja Roku 2008″ za przywrócenie świetności zabytkowej elewacji Sądu Rejonowego w Grodzisku Wielkopolskim. Jak informuje sędzia Krzysztof Józefowicz, prezes Sądu Okręgowego w Poznaniu, jednym z najbardziej znaczących przykładów nowoczesnych aranżacji w zakresie budownictwa sądowego jest siedziba Sądu Rejonowego w Szamotułach.
Inwestycja została zrealizowana w okresie od 2005 do 2008 roku, w miejscu spalonego w 1945 roku budynku sądu. Obecnie obiekt jest miejscem urzędowania Sądu, Prokuratury Rejonowej oraz Aresztu Śledczego. Bryła budynku nawiązuje do historycznego pierwowzoru, jednakże nie jest jego wierną kopią. Biało-czerwona elewacja sądu w Szamotułach w naturalny sposób komponuje się z miejską architekturą. Nowoczesny charakter budynek zawdzięcza zastosowaniu zarówno tradycyjnych materiałów w postaci cegły i drewna, jak również elementów ze szkła i betonu architektonicznego. Dodatkowym atutem obiektu jest dostosowanie go do potrzeb osób niepełnosprawnych. Nie bez znaczenia jest wyposażenie siedziby sądu w najnowsze systemy bezpieczeństwa.
W 2010 roku Sąd Okręgowy w Poznaniu podjeto decyzję o rozpoczęciu kolejnego przedsięwzięcia, jakim jest budowa nowej siedziby dla Sądu Okręgowego i Sądu Rejonowego w Poznaniu przy ul. Kościuszki 136. Reformy proponowane przez Ministerstwo Sprawiedliwości w zakresie informatyzacji sądownictwa sprawiły, iż zaprojektowany obiekt stanie się nie tylko wyzwaniem architektonicznym, ale pozwoli stworzyć centrum gospodarcze, w którym klient będzie mógł załatwić wszystkie sprawy.

Sprawdź także

Sędziowie pozwali S. Piotrowicza

Pierwsza prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf i sędzia Krzysztof Rączka złożyli pozew przeciwko posłowi Prawa …