Finansowanie pomostowe
Strona główna / Szczypta soli / Wirus omija kościoły?

Wirus omija kościoły?

Premier Mateusz Morawiecki odpowiedział na pytanie, dlaczego rząd nie zamknie kościołów na czas pandemii. Profesor Włodzimierz Gut skomentował jego wypowiedź. – Ryzyko jest trochę mniejsze niż w sklepach. Wysokość nie ma tutaj jednak żadnego znaczenia – powiedział w rozmowie z WP Kobieta.
Premier Mateusz Morawiecki odpowiedział na pytania dotyczące koronawirusa. Polityk na żywo reagował na najbardziej nurtujące zagadnienia. Dziennikarz WP, biorący telefoniczny udział w konferencji, podjął temat kościołów.

Premier zwrócił uwagę na fakt, że o ile słyszy się o ogniskach zachorowań na weselach, w szkołach, a nawet na pogrzebach, to w kościołach nie było takich przypadków. Morawiecki dodał, że może to wynikać z faktu, że budynek kościoła jest wysoki i duży gabarytowo. Co więcej, zdaniem premiera, zasady są tam lepiej przestrzegane.

Wirusolog Włodzimierz Gut odniósł się do odpowiedzi premiera. Zaznaczył też, że kościoły nie stanowią tak dużego zagrożenia jak np. sklepy.

  • W gruncie rzeczy decydują odstępy i tzw. wietrzenie, jaki jest obieg powietrza. Po pierwsze kościoły są obiektami, które nie wpływają w istotny sposób na ruchliwość społeczną. W tej chwili może przebywać w kościele 1 osoba na 15m2, więc jeśli stoimy na środku, mamy koło o promieniu 5 m. Dlatego ryzyko jest trochę mniejsze niż w sklepach. Wysokość nie ma tutaj jednak żadnego znaczenia – powiedział w rozmowie z WP Kobieta profesor Włodzimierz Gut.

Sprawdź także

PAD-aleć uzurpator?

Pytanie o legalność wyboru Andrzeja Dudy na prezydenta RP skierował do prezes Sądu Najwyższego krakowski …