Strona główna / Moja kancelaria / Władza pseudoprezesów

Władza pseudoprezesów

Borys Budka w Poranku Radia TOK FM mówił: Nigdy w historii Trybunału Konstytucyjnego nie było takby pseudoprezesi dopuszczał do orzekania pseudosędziów, a ci blokowali zasiadanie w składach orzekających legalnie wybranych siedem lat temu sędziów – mówił Borys Budka w Poranku Radia TOK FM.
– W mojej ocenie nie ma pani sędzia Przyłębska, bo dla mnie nie jest prezesem Trybunału Konstytucyjnego, tylko zwykłym sędzią, racji, dlatego że specyfika pracy w TK jest wyjątkowa – mówił poseł Borys Budka. Wiceprezes TK Stanisław Biernat napisał list do swojej przełożonej, która narzuciła mu odebranie zaległego urlopu. Zgodnie z jej wyliczeniami sędzia powinien wypoczywać przez kolejne 57 dni – niemal do końca swojej kadencji. Biernat oświadczył, że dodatkowy urlop wcale mu nie przysługuje, a „jako osoba wykonująca funkcję publiczną, ma obowiązek w pierwszej kolejności wykonywać swój obowiązek wobec państwa”. Biernat oznajmił, że ma „stanowczy zamiar” od kwietnia wrócić do pracy. „Zgodnie z obowiązującymi, również sędziów TK przepisami, nie może się Pan zrzec urlopu wypoczynkowego – odpisała mu Julia Przyłębska.
– Tu nie chodzi o zaległy urlop, tu chodzi o to, żeby odsunąć pana wiceprezesa Biernata, jedynego legalnie wybranego prezesa w TK, od codziennych obowiązków i za pomocą niekonstytucyjnego pełnomocnictwa powierzyć kierowanie TK pseudosędziemu Muszyńskiemu wybranego na zajęte miejsce, z bardzo bogatą przeszłością, zarówno jako hejter internetowy, jak i przygody związane z jego pracą gdzie indziej – mówił Budka.
– To jest sens tej sprawy, a nie kwestia dbania o budżet – podkreślił. – Gdyby sędzia Przyłębska chciała dbać o budżet Trybunału, to przede wszystkim zadbałaby o to, by Trybunał pracował. Nigdy w historii nie było tak, by TK rozpatrywał tak mało spraw – mówił polityk. – Nigdy w historii nie było tak, by pseudoprezes dopuszczał do orzekania pseudosędziów, a ci pseudosędziowie blokowali zasiadanie w składach orzekających legalnie wybranych siedem lat temu sędziów – dodał.
Źródło: Radio TOK FM

Sprawdź także

Zapomniano o ekspertach

Błędem było nie oparcie się na (…) projektach przygotowanych przez środowisko Iustitii” – Sędzia Igor …