Finansowanie pomostowe
Strona główna / Korporacje prawnicze i trybunały / „Wolne Sądy” uhonorowane

„Wolne Sądy” uhonorowane

Inicjatywa „Wolne Sądy” otrzymała Europejską Nagrodą Obywatelską za 2020 r. Tworzący ją prawnicy konsekwentnie angażują się w obronę praworządności, podejmują się pomocy dyskryminowanym obywatelom, wspierają szykanowanych sędziów i prokuratorów
Parlament Europejski przyznaje Europejską Nagrodę Obywatelską od 2008 r. Nagroda jest wyróżnieniem za szczególne dokonania w kilku obszarach, m.in. za działania odzwierciedlające wartości zapisane w Karcie praw podstawowych Unii Europejskiej.
Każdy deputowany Parlamentu Europejskiego ma prawo do nominowania jednego kandydata. Nagrodę przyznaje kapituła złożona z posłów do Parlamentu Europejskiego reprezentujących różne grupy polityczne.
O nagrodzie za 2020 r. przyznanej Inicjatywie „Wolne Sądy” poinformował europoseł Łukasz Kohut.
„Wolne Sądy laureatem Europejskiej Nagrody Obywatelskiej 2020. Duma i gratulacje – jako juror w tym konkursie z ramienia Parlamentu Europejskiego, ale przede wszystkim jako obywatel?” – napisał w mediach społecznościowych.
Inicjatywa „Wolne Sądy” powstała w lipcu 2017 r. podczas protestów w obronie niezawisłego sądownictwa.

Członkowie inicjatywy 'Wolne sądy’ (Fot. Dawid Zuchowicz / Agencja Gazeta)

Zaczęło się od profilu na Facebooku. Tak na stronie Adwokatury Polskiej o początkach „Wolnych Sądów” pisała jedna z inicjatorek projektu, mec. Sylwia Gregorczyk-Abram”:
„Strona „Wolne Sądy” powstała z potrzeby serca i obywatelskiego obowiązku grupy prawników. My potrafimy wyobrazić sobie, jakie skutki będzie miało upolitycznienie niezależnych sądów. Spędzamy w sądach wiele godzin, walczymy o prawa uczestników postępowań sądowych, bo to nasza praca, misja i obowiązek. Widzieliśmy różne przypadki, od prostych spraw do tych precedensowych. Ale przecież nikt niezwiązany zawodowo z prawem nie zastanawia się na co dzień nad tym, co by było, gdybyśmy z jakiegoś powodu musieli przed sądem stanąć.

W ostatnie święta Bożego Narodzenia przygotowali życzenia świąteczne z apelem do Polaków: „Połóżmy kres brutalności policji, kolejkom do szpitali, oszukańczym wyborom w pandemii, kłamliwej propagandzie i niszczeniu wolnych sądów.”

W 2018 r. „Wolne Sądy” otrzymały Nagrodę Radia TOK FM im. Anny Laszuk za „wyjątkowy wpływ na rzeczywistość” i Nagrodę im. Teresy Torańskiej przyznawanej przez „Newsweek”.

Źródło:gazeta.pl

Sprawdź także

Maraton Pisania Listów AI 2021

DOŁĄCZ DO NAS 29 XI – 12 XII 2021 Maraton Pisania Listów to największa globalna …