Najnowsze informacje
Finansowanie pomostowe
Strona główna / Aktualności / Wręczono „Złote Paragrafy”

Wręczono „Złote Paragrafy”


Adwokat Sylwia Gregorczyk-Abram została laureatką „Złotego Paragrafu” w kategorii najlepszy adwokat. Uroczysta gala odbyła się 5 czerwca w Warszawie. Nagrodę przyznaje Dziennik Gazeta Prawna. W uroczystości wręczenia nagrody Naczelną Radę Adwokacką reprezentowali adwokaci Maciej Łaszczuk i Bartosz Przeciechowski.

Zawód adwokata jest misją, naszą rolą jest stawanie przeciwko państwu, ale zawsze by to państwo bronić, by bronić osoby słabsze – mówiła adw. Gregorczyk-Abram. Przyznała, że w ostatnim czasie jej rolą stała się obrona niezależnych sądów i niezawisłych sędziów. Zadedykowała swoją nagrodę sędziom, którzy w trudnych czasach, z narażeniem swojej kariery i dobrostanu, swoją postawą pokazują co znaczy obrona niezawisłości.

Złote Paragrafy to coroczna nagroda wręczana osobom, które w ciągu minionego roku wywarły największy wpływ na jakość prawa i kondycję wymiaru sprawiedliwości. Przyznawana jest najwybitniejszym przedstawicielom zawodów prawniczych – adwokatom, sędziom, prokuratorom oraz radcom prawnym.

W kategorii najlepszy sędzia statuetkę otrzymał Rafał Cebula, sędzia Sądu Rejonowego w Siemianowicach Śląskich.

W kategorii najlepszy prokurator – Barbara Bandyga, prokurator Prokuratury Okręgowej w Tarnobrzegu

W kategorii najlepszy radca prawny – Monika Gładoch

Wojciech Hermeliński, sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku, były wiceprezes Naczelnej Rady Adwokackiej i były przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej otrzymał „Złoty Paragraf” za szczególny wkład w budowanie państwa prawa.

Kapituła przyznała również nagrodę dla najlepszego aktu prawnego – Bona Lex. Otrzymali ją twórcy ustawy o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej: Luiza Modzelewska oraz Mariusz Haładyj.

Sylwia Gregorczyk-Abram, jest adwokatem od 2010 r. (Izba Warszawska) Jest zaangażowana w walkę o rządy prawa, niezależność sądownictwa, prawa i wolności oraz o porządek konstytucyjny. Jest współzałożycielką inicjatywy „Wolne Sądy”, która skupia się na przybliżeniu obywatelom znaczenia wprowadzanych „reform” sądownictwa oraz związanych z nią zagrożeń dla obywatelskich praw i wolności. Wraz z pozostałymi twórcami inicjatywy #WolneSądy została uhonorowana nagrodą Newsweeka im. Teresy Torańskiej za działalność publiczną w 2018 roku.
Zawodowo specjalizuje się w postępowaniach i sądowych, prawie cywilnym i karnym. Od wielu lat współpracuje pro bono z organizacjami i inicjatywami społecznymi. W swojej działalności pro bono realizuje misję wspierania rozwoju społeczeństwa obywatelskiego w Polsce. W 2016 została nagrodzona tytułem prawnika pro bono. Jest członkiem Wyższego Sądu Dyscyplinarnego Adwokatury.

Jest członkinią zarządu Stowarzyszenia im. Zbigniewa Hołdy. W ramach Stowarzyszenia organizuje ogólnopolska akcję edukacyjną Tydzień Konstytucyjny. Dotychczas odbyło się pięć edycji. Jest również członkinią zarządu Fundacji Prawo do Pomocy. Udzielała bezpłatnej pomocy prawnej Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę, Stowarzyszeniu Amp Futbol, organizacji Habitat for Humanity, Fundacji Ius Medicinae, organizacji Hope and Home for Children. Mec. Gregorczyk-Abram współpracuje ponadto z Helsińską Fundacją Praw Człowieka. Była także jednym z adwokatów udzielających pro bono pomocy prawnej na polsko-białoruskim przejściu granicznym Brześć-Terespol osobom, ubiegającym się o ochronę międzynarodową (status uchodźcy) w Polsce (akcja Adwokaci na granicy). W styczniu 2018 roku podjęła się koordynacji pomocy prawnej udzielanej pro bono lekarzom rezydentom w związku z prowadzonym przez nich protestem.
Otrzymała również nagrodę w konkursie Rising Stars Prawnicy-liderzy jutra 2016.

***

Dziennik Gazeta Prawna przyznała nagrody Złoty Paragraf. Laureatem w kategorii najlepszy sędzia został Rafał Cebula, sędzia Sądu Rejonowego w Siemianowicach Śląskich.

To dzięki skierowanemu przez niego pytaniu prejudycjalnemu Trybunał Sprawiedliwości UE uznał w 2018 r., że odzyskiwanie długów za pomocą nakazu zapłaty opartego na wystawianych przez banki dokumentach jest niezgodne z prawem unijnym.

– Czuję się sędzią europejskim i w swojej pracy kieruję się takimi samymi wartościami jak sędziowie w Berlinie czy Paryżu – podkreślał sędzia Cebula. I nie ukrywał, że czuje satysfakcję.

– Władza ustawodawcza nie może spać spokojnie. Zawsze będą sędziowie, czy to w Siemianowicach, czy Słupsku, którzy odwołując się do wartości europejskich, będą w stanie podważyć uchwalane przez nią prawo – skwitował.

Nagrodę przyznała Kapituła w składzie:

Małgorzata Gersdorf, I prezes Sądu Najwyższego, Marek Zirk-Sadowski, prezes Naczelnego Sądu Administracyjnego, Maciej Bobrowicz, prezes Krajowej Rady Radców Prawnych, Jacek Trela, prezes Naczelnej Rady Adwokackiej, oraz Krzysztof Jedlak (przewodniczący kapituły), redaktor naczelny Dziennika Gazety Prawnej.

źródło: https://prawo.gazetaprawna.pl/artykuly/1416878,bona-lex-zlote-paragrafy-nagrody-dla-najlepszych-prawnikow.html,bona-lex-zlote-paragrafy-nagrody-dla-najlepszych-prawnikow.html

Sprawdź także

Oświadczenie 13 sędziów IC SN

Oświadczenie 13 Sędziów Izby Cywilnej Sądu Najwyższego Nie można wybierać kandydatów na Prezesa Izby Cywilnej …