Najnowsze informacje
Strona główna / Korporacje prawnicze i trybunały / Wrocławska zagadka kryminalna

Wrocławska zagadka kryminalna

Finał Międzynarodowego Festiwalu Kryminału Wrocław 2014 odbył się w siedzibie tamtejszej Okręgowej Rady Adwokackiej. Nad rozwiązaniem zagadki ?zabójstwa? głowiło się 150 amatorów-detektywów. Nie kto inny, jak sama Agatha Christie ? nie bez przyczyny nazywana “Królową Kryminału? ? zwykła mawiać, iż “brak wyobraźni predestynuje do zbrodni?. Wyobraźni bynajmniej nie zabrakło Jakubowi Tabiszowi – twórcy i koordynatorowi scenariusza gry miejskiej, pt. ?Zabójczy przypadek?. Na pytania kto był sprawcą i jaki był jego motyw ? odpowiadało w siedzibie ORA we Wrocławiu stu pięćdziesięciu uczestników tej interaktywnej zabawy, zorganizowanej przez Wrocławskie Gry Miejskie w ramach tegorocznej edycji Międzynarodowego Festiwalu Kryminału.
Nieprzypadkowo siedziba wrocławskiej Palestry stała się areną działań tak licznej grupy miłośników kryminału. Swoją dyskretną obecność w tej pełnej emocji zabawie zapewnił adw. Andrzej Grabiński, dziekan ORA. W związku z tym, że zwieńczeniem zbrodniczej zagadki był proces oskarżonych, wśród uczestników nie mogło zabraknąć adwokatów: i tych prawdziwych, i występującego w podwójnej roli Jakuba Tabisza, pełniącego funkcję kapitana Policji i obrońcy oskarżonych. Mimo towarzyszącej imprezie atmosfery noir, w której mafijne porachunki stanowiły kanwę misternie skrojonej intrygi, biorących udział w grze zawodnikom do samego końca nie opuszczał dobry humor i entuzjastyczne zaangażowanie w rozwiązanie zbrodni.
Pierwsza Dama Zbrodni mawiała, że “można dochodzić prawdy dla samej satysfakcji jej wykrycia?. Zwycięskie drużyny, oprócz niewątpliwej satysfakcji z prawidłowo rozwiązanej zagadki i zgromadzonych podczas rozgrywek złotych monet (w większości wypadków skonsumowanych przez najmłodszych uczestników, bowiem wykonanych z czekolady) ? otrzymały atrakcyjne nagrody w postaci biletów na koncert zespołu Linkin Park, a także powieści kryminalne oraz gadżety związane z Międzynarodowym Festiwalem Kryminału. Dla Palestry udział w Festiwalu to była także kwestia wizerunkowa. Młodzi ludzie po raz pierwszy mieli okazję poznać siedzibę wrocławskiej Adwokatury.
adw. Patrycja Chabier

Sprawdź także

RE o stanie demokracji

Stan demokracji, praw człowieka i praworządnościRaport Sekretarza Generalnego Rady Europy 2023 – wybrane fragmenty.NIEZAWISŁOŚĆ SĄDÓWKryteria …