Strona główna / Relacje z sądów - aktualności / WSA uchylił grzywnę prezydent Warszawy

WSA uchylił grzywnę prezydent Warszawy

WSA uchylił pierwszą grzywnę nałożoną na Hannę Gronkiewicz-Waltz przez komisję weryfikacyjną. Należy jej się zwrot kosztów. Prezydent m.st. Warszawy, ani tym bardziej piastun tego organu Hanna Gronkiewicz-Waltz, nie jest i nigdy nie była stroną postępowania – głosi informacja WSA. WSA uchylił w środę pierwszą z grzywien nałożonych na Hannę Gronkiewicz-Waltzprzez komisję weryfikacyjną za nieusprawiedliwione niestawiennictwo. Prezydent Warszawy nie tylko nie zapłaci trzech tysięcy, ale dostanie 580 zł tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego. WSA w uzasadnieniu stwierdził, że w ustawie o komisji „brak jest przepisu, który pozwalałby ukarać grzywną organ reprezentujący stronę lub piastuna organu”.
W obecnym stanie prawnym ewentualna grzywna mogła być nałożona tylko na stronę, czyli na m.st. Warszawę – dodano w komunikacie. Podkreślono, że stroną w sprawie komisji jest m.st. Warszawa. Prezydent m.st. Warszawy, ani tym bardziej piastun tego organu Hanna Gronkiewicz-Waltz, nie jest i nigdy nie była stroną postępowania – głosi informacja WSA. Jaki oburzony decyzją WSA Partyk Jaki od razu skomentował decyzję WSA, podkreślając, że wynikają z niej konsekwencje dla mieszkańców Warszawy.
Jaki jest oburzony, że Hanna Gronkiweicz-Waltz nie musi się stawiać, a za jej grzywny zapłacą warszawiacy. Konkludując #KomisjaWeryfikacyjna może pracować,HGW musi sie stawić, mamy tylko przepisać grzywny z HGW na mieszkańców. Przykre. Szef komisji zapowiada skargę kasacyjną do NSA Komisja dotychczas nałożyła na Gronkiewicz-Waltz łącznie 40 tys. zł grzywien za nieusprawiedliwione niestawiennictwo.
Prezydent stolicy odmawia stawiennictwa przed komisją jako strona postępowań, argumentując, że komisja jest niekonstytucyjna. Komisja oddala wnioski Gronkiewicz-Waltz o uchylanie tych grzywien, od czego odwołuje się ona do WSA. We wrześniu Urząd Skarbowy zajął na prywatnym rachunku bankowym Gronkiewicz-Waltz ponad 12 tys. zł. Chodzi o grzywny – wraz z odsetkami – jakie nałożyła na nią komisja za niestawiennictwo na czterech rozprawach dotyczących nieruchomości Twarda 8 i 10, Chmielna 70 i Sienna 29.

Sprawdź także

Sędziowie pozwali S. Piotrowicza

Pierwsza prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf i sędzia Krzysztof Rączka złożyli pozew przeciwko posłowi Prawa …