Strona główna / Listy / Wsparcie dla Iranek

Wsparcie dla Iranek

  • W dniu 24 lutego 2024r. wiceprzewodnicząca Komisji Spraw Zagranicznych NRA, adw. Małgorzata Krzyżowska, na zaproszenie Krajowej Rady Ruchu Oporu Iranu (National Council for Resistance of Iran), reprezentowała Adwokaturę podczas Konferencji zorganizowanej z Okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet w Paryżu.
  • Celem wydarzenia, transmitowanego na cały świat było wyrażenie poparcia dla irańskich kobiet walczących o wyzwolenie spod systemowego terroru w Iranie.

Adw. Małgorzata Krzyżowska w swoim przemówieniu zwróciła uwagę na to, że zinstytucjonalizowane uciskanie kobiet w Iranie jest widoczne poprzez wdrażanie mizoginistycznych praw, które ograniczają ich prawa i wolności. Przepisy te dyskryminują kobiety, utrwalając nierówność płci i wzmacniając normy patriarchalne. Przykłady obejmują obowiązkowe przepisy dotyczące noszenia hidżabu, przepisy dotyczące małżeństw dzieci (już od 9. roku życia), opieki nad dziećmi po rozwodzie, praktyki segregacji płci, ograniczeń w zakresie podejmowania pracy i wykształcenia, dyskryminacji w zakresie rozwodu i nierównego dziedziczenia. Adw. Krzyżowska podkreśliła, że takie ramy prawne nie tylko ograniczają autonomię kobiet, ale także tolerują i instytucjonalizują ich zniewolenie w irańskim społeczeństwie. W konsekwencji nierówności te prowadzą do przemocy wobec kobiet i dzieci, tortur fizycznych i psychicznych oraz ich zabijania jako tzw. więźniów politycznych. W imieniu polskich adwokatów wyraziłam poparcie dla aspiracji narodu irańskiego na rzecz przyszłości, w której powszechne prawa człowieka i podstawowe wolności będą szanowane, chronione i realizowane.

Przemówienia, do zgromadzonej publiczności, liczącej ponad 1000 osób, wygłosiło łącznie 35 kobiet z całego świata, w tym byłe Prezydentki Łotwy, Ekwadoru, Członkinie Parlamentów z Niemiec, Włoch, Hiszpanii, Malty, Danii, Islandii, Tunezji, Mołdawii, Afganistanu, Litwy, Kanady i Belgii, b.Dziekan Rady Adwokackiej Anglii i Walii, Posłanki Europarlamentu, wieloletnia sędzia Europejskiego Trybunału Praw Człowieka Laureatka Pokojowej Nagrody Nobla Leymah Roberta Gbowee, członkini Izby Lordów w Wielkiej Brytanii, Ministrowie Spraw zagranicznych, Praw człowieka, Sprawiedliwości, Obrony, b. szefowe rządów mi.n. Finlandji, Luksemburga, b.Dyrektor Białego Domu USA Linda Chavez, czy Candice Bergen, a także b.szefowa partii konserwatywnej Kanady. Na konferencji obecna była liderka NCRI, Maryam Rajavi, od ponad 40 lat działająca na rzecz praw i wolności kobiet, której postulaty, przyjęte przez opozycję na rzecz przyszłego Iranu, zawierają najważniejsze zapisy dotyczące praw i wolności kobiet.

Sprawdź także

Egzamin komorniczy

W piątek (12.04.br.) zakończył się egzamin komorniczy. Wnioski o dopuszczenie do sprawdzianu złożyło 91 aplikantów …