Najnowsze informacje
Strona główna / Aktualności / Wstrzymane ukamienowanie

Wstrzymane ukamienowanie

Amnesty International z zadowoleniem przyjęło oświadczenie władz irańskich, według którego wykonanie ukamienowania na Sakineh Mohamadi Aszitani zostało czasowo zawieszone.

AI wzywa do pełnego unieważnienia ciążącego na niej wyroku śmierci. „To oświadczenie nie idzie wystarczająco daleko”, powiedziała Hassiba Hadj Sahraoui, wicedyrektor Programu ds. Bliskiego Wschodu w Międzynarodowym Sekretariacie Amnesty International. „Mamy nadzieję, że nie jest to tylko cyniczne posunięcie mające na cele uciszenie międzynarodowych protestów, bo to czasowe zawieszenie może zostać cofnięte przez Szefa Sądownictwa Iranu w każdej chwili i narazić Sakineh Mohamadi Aszitani na wykonanie egzekucji, szczególnie, jeżeli obecne postępowanie sądowe zakończy się zatwierdzeniem jej wyroku.” „Irańskie władze muszą natychmiast podjąć kroki zmierzające do cofnięcia tego wyroku raz i na zawsze.”
We środę 8 września, rzecznik irańskiego MSZ Ramin Mehmanparast powiedział w państwowej telewizji Press TV, że egzekucja Sakineh Mohamadi Aszitani za cudzołóstwo została „zatrzymana”. Powtórzył on, że jej sprawa jest ponownie rozważana, jednak „przygotowanie wyroku za współudział w morderstwie jest w toku”.
Amnesty International obawia się, że irańskie władze mogą przygotowywać się do wytoczenia nowych zarzutów przeciwko niej w związku ze śmiercią jej męża Ebrahima Qaderzadeh, mimo że jej obrońca z urzędu powiedział wcześniej AI, że została oczyszczona z zarzutu morderstwa. AI nie była w stanie zapoznać się z żadnymi dokumentami ze śledztwa w sprawie jego śmierci.
„W sierpniu tego roku Sakineh Mohamadi Aszitani została zmuszona do przyznania się przed kamerami telewizji do cudzołóstwa i zaangażowania w spowodowanie śmierci męża. Jeżeli sędziowie będą teraz próbowali skazać ją na tej podstawie, karykatura sprawiedliwości w jej sprawie osiągnie kolejny poziom” stwierdziła Hassiba Hadj Sahraoui.

Sprawdź także

Świrski przegrał z TOK FM

Sąd nie zgodził się na ukaranie stacji za krytykę podręcznika „Historia i Teraźniejszość” prof. Wojciecha …