Strona główna / Korporacje prawnicze i trybunały / Wyjaśnienie Prokuratury Krajowej

Wyjaśnienie Prokuratury Krajowej

Od 18 kwietnia 2016 roku w Prokuraturze Okręgowej w Białymstoku toczy się śledztwo w sprawie podrobienia kilkudziesięciu dokumentów, wyłudzeń i usiłowań wyłudzeń, a także udaremniania zaspokojenia należności wierzycieli w związku z działalnością członków Stowarzyszenia Teatralnego Dom na Młynowej ?Teatr Trzyrzecze? z siedzibą w Warszawie orazinnych podmiotów gospodarczych. W toku tego postępowania funkcjonariusze Policji przeszukali między innymi pomieszczenia należące do Stowarzyszenia Teatralnego Dom na Młynowej ?Teatr Trzyrzecze?.
Czynności te nie mają żadnego związku z przedmiotem statutowej działalności tego Stowarzyszenia oraz Ośrodka Monitorowania Zachowań Rasistowskich. Przeszukania dotyczą tylko i wyłącznie przestępczej działalności podejrzanego Rafała G., który pełni funkcję prezesa zarządu tego Stowarzyszenia.
Śledztwo Prokuratury Okręgowej w Białymstoku jest ściśle związane ze sprawą już zakończoną nieprawomocnym skazaniem Rafała G i jego żony Eweliny G. za oszustwa popełnione w latach 2010-2012. W jednym przypadku chodziło o oszustwo na szkodę banku, zaś w pięciu kolejnych – oszustwa na szkodę prywatnych przedsiębiorców.
Sąd Okręgowy w Białymstoku wyrokiem z 14 lipca 2016 r. skazał Rafała G. na karę 4 lat pozbawienia wolności, karę grzywny oraz zakaz prowadzenia i zajmowania stanowiska związanego z prowadzeniem działalności gospodarczej, wytwórczej, handlowej na okres 10 lat oraz zakaz zajmowania stanowisk we władzach stowarzyszeń na okres 5 lat.
Przed wydaniem wspomnianego wyroku, w toku postępowania sądowego, ujawniły się nowe okoliczności – czyny Rafała G., które nie były dotychczas objęte zarzutami prokuratorskimi. Kolejne śledztwo potwierdziło wielokrotne podrabianie dokumentów, posługiwanie się takimi dokumentami i dotyczy wszystkich form działalności prowadzonych przez Rafała G. Jednym z wątków nowego śledztwa są m.in. wyłudzenia lub usiłowania wyłudzeń środków publicznych (dotacji) z Miasta Stołecznego Warszawy i Wojewody Podlaskiego, a także działania na szkodę wierzycieli m.in. Fundacji im. Stefana Batorego, Polsko — Amerykańskiego Funduszu Pożyczkowego Inicjatyw Obywatelskich, Funduszu Wschodniego, Towarzystwa Inwestycji Społeczno — Ekonomicznych, Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Białymstoku, Skarbu Państwa reprezentowanego przez Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstoku.
Dział Prasowy Prokuratura Krajowa

Sprawdź także

Rządzi prawo kaduka

Trybunał Konstytucyjny: prawo kaduka, czyli KRS, która została ukształtowana na podstawie ustawy z 2017roku nie …