Strona główna / Relacje z sądów - aktualności / Wyrok za spalenie kukły żyda

Wyrok za spalenie kukły żyda

Piotr Rybak został skazany na 10 miesięcy bezwzględnego więzienia za spalenie we Wrocławiu „kukły żyda”. Nie poinformowały o tym ani Wiadomości TVP, ani Telewizja Republika ani Radio Maryja. Rybak kukłę Żyda spalił na wrocławskim Rynku w listopadzie ubiegłego roku. W poniedziałek Rybak został skazany na 10 miesięcy bezwzględnego więzienia. – Szkodliwość
tego czynu była ogromna. Budził grozę i nie tylko wśród Żydów w Polsce, bo informowały o nim wszystkie duże media zagraniczne. Oskarżony powoływał się, że działał w imieniu Ojczyzny, jednak wyrządził jej ogromną szkodę. Polska ma bowiem piękną kartę ratowania Żydów w czasie II wojny światowej. Od lat walczymy ze stereotypem Polaka-antysemity, zwalczamy publikacje o „polskich obozach śmierci”. Tymczasem, oskarżony swoim czynem wysłał w świat jednoznaczny komunikat o niechęci do Żydów – mówił sędzia Marek Górny.
Piotr Rybak skazany na bezwzględne więzienie I choć czyn Rybaka już wcześniej został skrytykowany choćby przez przedstawicieli Episkopatu Polski, prezydenckiego ministra Wojciecha Kolarskiego czy dolnośląską „Solidarność”, to widać, że niektóre prawicowe media ze zdecydowanym wyrokiem sądu miały problem. I najchętniej by go po prostu przemilczały. W głównym wydaniu „Wiadomości” TVP nie znalazło się miejsce, by o nim poinformować. W programie informacyjnym Telewizji Publicznej mówiono za to o obradach Grupy Wyszehradzkiej ws. uchodźców, wywiadzie Agnieszki Holland dla „Newsweeka” czy o tym, że według premier Beaty Szydło program 500 plus jest realizowany wzorcowo. O ile TVP informację o wyroku dla Rybaka umieściła przynajmniej w serwisie internetowym tvp.info, to prawicowa Telewizji Republika nie zdobyła się nawet na to. Do godz. 21 na jej serwisie nie pojawiła się na ten temat nawet wzmianka. Podobnie było zresztą jeśli chodzi o media ojca Tadeusza Rydzyka.
O wrocławskim wyroku nie powiedziano w głównym wydaniu Informacji Dnia – „Radia Maryja” o godz. 20, ani nie poinformowano o nim na stronie internetowej rozgłośni. W Informacjach Dnia mogliśmy za to posłuchać o procesie, jaki producentom serialu telewizyjnego „Nasze matki, nasi ojcowie” wytoczył 92-letni żołnierz Armii Krajowej Zbigniew Radłowski oraz Światowy Związek Żołnierzy AK. Według powodów w filmie znalazły się sceny, które mają dowodzić, że AK rzekomo była współwinna zbrodni na osobach narodowości żydowskiej. Według „Radia Maryja” obraz był zakłamany i bulwersujący. Spalenie kukły Żyda jak widać niekoniecznie.
Za „Gazetą Wyborczą”, cały tekst: http://wroclaw.wyborcza.pl/wroclaw/1,35771,21011414
XXX
Wrocławski sędzia Marek Górny skazał podpalacza kukły Żyda Piotra Rybaka na 10 miesięcy bezwzględnego więzienia. Spłynęła na niego za to fala hejtu, a narodowcy nawołują do wydalenia go z zawodu.
Marek Górny ma 36 lat, orzeka od sześciu. Nominację sędziowską odebrał w sierpniu 2010 roku od ówczesnego prezydenta Bronisława Komorowskiego. Od tamtego czasu pracował w Sądzie Rejonowym dla Wrocławia-Śródmieścia. Najpierw przez kilka lat w IV Wydziale Pracy i Ubezpieczeń Społecznych, gdzie zajmował się sprawami głównie z zakresu prawa pracy. Na początku tego roku przeniósł się do IV Wydziału Karnego. Marek Górny w wydziale karnym prowadził dotychczas dwie sprawy, które dotyczyły składania fałszywych zeznań. W obu orzekł o winie oskarżonych, skazując ich odpowiednio na grzywnę i prace społeczne. Piotr Rybak skazany na bezwzględne więzienie
„To nie był żaden performance”
Sprawa Piotra Rybaka, który w listopadzie ubiegłego roku podczas manifestacji narodowców spalił kukłę symbolizująca Żyda, była trzecią karną, którą prowadził Marek Górny. Prokuratura żądała dla oskarżonego kary 10 miesięcy prac społecznych. Rybak i jego obrońca w sądzie dowodzili, że kukła miała jedynie wyobrażać amerykańskiego milionera George’a Sorosa, że spalenie jej nie wynikało z nienawiści do narodu żydowskiego. Sędzia Marek Górny nie uznał tych tłumaczeń, dobitnie uzasadnił winę oskarżonego podczas odczytywania wyroku: „To nie był żaden performance. Ta kukła, z wszystkimi atrybutami z antysemickiej, nazistowskiej karykatury, wyrażała po prostu Żyda”, „szkodliwość czynu była ogromna, budził grozę i to nie tylko wśród Żydów w Polsce, bo informowały o nim wszystkie duże media zagraniczne”, „oskarżony powoływał się, że działał w imieniu ojczyzny, jednak wyrządził jej ogromną szkodę. Polska ma bowiem piękną kartę ratowania Żydów w czasie II wojny światowej”.
Atak już w sądzie
Sędzia Marek Górny orzekł dla Rybaka karę 10 miesięcy bezwzględnego więzienia. Zebrani w sądzie narodowcy od razu go zaatakowali. Jeden z nich wykrzykiwał: „Precz z takimi sędziami z naszego kraju! Bandyci, oprawcy, żydokomuna”, „ile sąd dostał od Sorosa za ten wyrok?”. A Jarosław Bogusławski, który u boku Rybaka chodzi w manifestacjach narodowców, w TVP mówił, że „ten sędzia powinien stanąć przed Trybunałem Stanu”. Bogusławski w sieci umieścił też film, w którym szyderczo pyta: „Kto to w ogóle jest ten sędzia? Jeśli on nie stanie przed Trybunałem Stanu i nie wyleci z palestry to będzie dla mnie coś niesamowitego”. Zapytaliśmy wczoraj, czy Sąd Okręgowy we Wrocławiu planuje jakiekolwiek działania chroniące sędziego Górnego przed takimi napaściami. Odpowiedzi nie otrzymaliśmy. (Za „Gazetą Wyborczą”)

Sprawdź także

Sędziowie pozwali S. Piotrowicza

Pierwsza prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf i sędzia Krzysztof Rączka złożyli pozew przeciwko posłowi Prawa …