Najnowsze informacje
Strona główna / Aktualności / Wyroki ETPC czy fikcja

Wyroki ETPC czy fikcja

Konferencja na temat wdrażania wyroków Europejskiego Trybunału Praw Człowieka

Minister Sprawiedliwości Adam Bodnar wziął udział (19.06.2024 r.) w konferencji zorganizowanej przez Europejską Sieć Wdrażającą (European Implementation Network).

Tematem konferencji (zorganizowanej w formule online) było wdrażanie wyroków Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.

– Przez wiele lat wyroki sądów międzynarodowych dotyczące praworządności w Polsce były ignorowane. Tak już nie jest. Ministerstwo Sprawiedliwości akceptuje wydane dotychczas przez Europejski Trybunał Praw Człowieka rozstrzygnięcia w sprawach przeciwko Polsce – mówił podczas swojego wystąpienia minister Adam Bodnar.

Jak podkreślił minister, resort sprawiedliwości obecnie dba o prawa i wolności obywateli, przestrzega prawa i zasad praworządności. Ponadto Ministerstwo Sprawiedliwości wspólnie z Ministerstwem Spraw Zagranicznych przygotowuje projekt ustawy o wykonywaniu dotyczącej orzeczeń Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, która ma gwarantować, że każdy wyrok i każda decyzja Trybunału będą wykonywane w całości i bez zbędnej zwłoki. To część polskiego Planu Działania (Plan of Action Plan) na rzecz przywrócenia praworządności.

Wśród prelegentów konferencji znaleźli się także m.in. Minister Sprawiedliwości Holandii – Dilan Yeşilgöz-Zegerius, Prezes Zarządu Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka – Maciej Nowicki, a także Başak Çalı – założycielka i przewodnicząca zarządu European Implementation Network (EIN).

EIN z siedzibą w Strasburgu pełni funkcję centrum europejskich organizacji społeczeństwa obywatelskiego i ułatwia współpracę ze strukturami Rady Europy. Organizacja współpracuje z członkami i partnerami – prawnikami oraz organizacjami społeczeństwa – z całego regionu Rady Europy, aby opowiadać się za pełnym i terminowym wykonywaniem wyroków Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.

JJJJJJJJJJJJJJ

Szef Kancelarii Sejmu odmówił stawienia się przed Trybunałem Przyłębskiej. Pawłowicz: Uniemożliwia dochodzenie prawdy

19.06.2024, 13:04

Kancelaria Sejmu Krystyna Pawłowicz Maciej Wąsik Mariusz Kamiński Sejm straż marszałkowska Trybunał Konstytucyjny

Sędzia TK Krystyna Pawłowicz wezwała na rozprawę przed TK szefa Kancelarii Sejmu i komendanta Straży Marszałkowskiej. Mieli się tłumaczyć z niedopuszczenia do obrad Sejmu Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, ale uznali wezwanie za bezpodstawne.

– Jest to skandaliczne postępowanie, mające na celu obstrukcję i przedłużenie, a nawet uniemożliwienie postępowania przed Trybunałem, dochodzenia prawdy i oceny zgodności z prawem działań, które podejmowane były w Sejmie – powiedziała na początku rozprawy Krystyna Pawłowicz, była posłanka PiS, a obecnie sędzia TK i przewodnicząca pięcioosobowego składu Trybunału

Sprawdź także

Migranci pozwali rząd RP

Skarga migrantów zawróconych do linii granicy. Opinia Rzecznika dla ETPC. Sprawę zbada Wielka Izba Trybunału …