Strona główna / Korporacje prawnicze i trybunały / X Dzień Otwartego Notariatu

X Dzień Otwartego Notariatu

X EDYCJA DNIA OTWARTEGO NOTARIATU

Uczciwie i bezpiecznie. Warto dbać o swój majątek – porozmawiaj o tym z notariuszem – tak brzmi temat tegorocznej, 10. edycji Dnia Otwartego Notariatu, która odbędzie się w sobotę 30 listopada w 29 miastach w Polsce.

„Przeprowadzone kilka lat temu przez Fundację na Rzecz Bezpiecznego Obrotu Prawnego badania wykazały, że notariusz kojarzy się z uczciwością – stąd taki właśnie temat. Będziemy przekonywać, że warto dbać o swój majątek – także dzieląc się z obywatelami wiedzą niezbędną do ustrzeżenia się przed nieuczciwymi praktykami” – wyjaśniał not. Lech Borzemski, koordynujący DON z ramienia Krajowej Rady Notarialnej.

Jubileuszowa edycja Dnia Otwartego Notariatu odbędzie się w dn. 30 listopada br. w 29 miastach w całej Polsce. W porównaniu z poprzednim rokiem liczba lokalizacji wzrosła o 1/3. „Rozwijamy akcję, ponieważ na przestrzeni lat widzimy nie tylko duże zainteresowanie, ale przede wszystkim ogromną potrzebę edukacji prawnej. Zwłaszcza że stale wchodzą w życie nowe regulacje prawne – często bardzo skomplikowane i przez to trudne do zrozumienia dla obywateli, co może rodzić przykre konsekwencje. Naszą akcją zachęcamy do zadawania pytań notariuszowi, by tych konsekwencji uniknąć” – poinformował Lech Borzemski.

Z szacunkowych danych wynika, że w tym roku informacji prawnych udzielać będzie ponad 600 notariuszy. W tym roku będzie można porozmawiać z nimi także w mniejszych miejscowościach, jak np. Kutno, Leszno, Piła czy Jarosław. „Z naszego 10-letniego doświadczenia w organizacji DON-u wynika, że właśnie w mniejszych miejscowościach potrzeba edukacji prawnej jest największa” – powiedziała not. Małgorzata Nierychła, wieloletni koordynator DON w Łodzi.

Idea edukacji prawnej realizowana jest przez samorząd notarialny nie tylko w czasie Dnia Otwartego Notariatu, ale także w ramach związanej z nim akcji pod hasłem „Bezpłatny wykład notariusza na Uniwersytecie Trzeciego Wieku” prowadzonej od 2015 r. Dotychczas wykłady odbywały się głównie w dużych miastach, od tego roku w akcję włączono także mniejsze miejscowości, jak m.in. Wolbrom, Prudnik czy Sępólno. „Sygnały zwrotne, jakie otrzymujemy od UTW, utwierdzają nas w przekonaniu, że ta akcja jest bardzo potrzebna. Zwłaszcza starsze osoby, które nierzadko czują się zagubione w gąszczu przepisów prawnych, korzystają z okazji, by pozyskać wiedzę teoretyczną niezbędną do podejmowania dalszych życiowych decyzji” – podsumował Szymon Kołodziej, rzecznik prasowy Krajowej Rady Notarialnej.

Dzień Otwarty Notariatu to najważniejsza inicjatywa społeczna samorządu notarialnego realizowana przez Krajową Radę Notarialną oraz rady izb notarialnych. Nadrzędnym celem DON-u jest edukowanie społeczeństwa w tych obszarach prawa, które leżą w kompetencjach notariuszy, oraz informowanie o szerokim zakresie usług świadczonych w kancelariach notarialnych.

Dzień Otwarty Notariatu 2019 – lokalizacje w Wielkopolsce:
Gorzów Wlkp.: Urząd Miasta, ul. Sikorskiego 3-4 (sala sesyjna)
Konin: Ratusz, wejście od ul. Wiosny Ludów 6
Leszno: Miejski Ośrodek Kultury, ul.Bolesława Chrobrego 3A
Piła: CH VIVO, ul. 14-go Lutego 26
Poznań: CH POSNANIA, ul. Pleszewska 1
Puszczykowo: Biblioteka Miejska, Rynek 15
Zielona Góra: Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego, ul. Podgórna 7 (sala kolumnowa)

Sprawdź także

Blokada kont bankowych

Sprawa prokuratorskiej blokady środków na koncie bankowym. Wystąpienie RPO do MS Przepisy dotyczące blokady przez …