Strona główna / Aktualności / XI Trybunał do Spraw Przemocy wobec Kobiet

XI Trybunał do Spraw Przemocy wobec Kobiet

W ramach obchodów międzynarodowej Kampanii 16 dni przeciw przemocy ze względu na płeć, 3 grudnia 2014 r. w siedzibie Sądu Najwyższego odbyły się obrady XI Trybunału do Spraw Przemocy wobec Kobiet. Wzięła w nich udział m.in. Pełnomocnik Ministra Sprawiedliwości ds. Konstytucyjnych Praw Rodziny Anna Andrzejewska. OrganizatoremTrybunału jest Centrum Praw Kobiet. W obradach uczestniczyli przedstawiciele prokuratury, sądu, służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo obywateli.
Patronat nad Trybunałem objęła Pełnomocnik Rządu ds. Równego Traktowania, prof. Małgorzata Fuszara. Tegoroczny Trybunał poświęcony był najbardziej drastycznym przejawom przemocy w rodzinie. Rozmawiano na tematy związane z zabójstwami kobiet na tle przemocy i tym przypadkom, w których zagrożenie zabójstwem lub ciężkim uszkodzeniem ciała jest wysokie.
Efektem debaty mają być propozycje zmian w prawie, które spowodują większą i skuteczniejszą ochronę kobiet. Uczestniczkami Trybunału są członkowie rodzin kobiet, które straciły życie na tle przemocy w rodzinie oraz kobiety, którym z trudem udało się uniknąć śmierci. Pani Pełnomocnik Anna Andrzejewska uczestniczyła również w podsumowaniu i gali finałowej III edycji ogólnopolskiego konkursu ?Miłość z podbitym okiem? Listy nadziei. Twoja historia może uratować komuś życie?. Spotkanie to odbyło się w Sejmie w dniu 3 grudnia 2014 r. Celem zorganizowanego już po raz trzeci konkursu jest wsparcie ofiar przemocy domowej, zachęcenie do aktywnego sprzeciwu wobec niej oraz przełamywanie stereotypów na temat przemocy w rodzinie ? nadal traktowanej w Polsce jako tabu. Osoby, które doświadczyły przemocy ze strony bliskich i poradziły sobie z problemem, zostały zaproszone do przedstawienia swojej historii na piśmie. Nadesłane prace oceniła kapituła konkursu.
Wydział Komunikacji Społecznej i Promocji Ministerstwo Sprawiedliwości

Sprawdź także

D. Korneluk wygrał konkurs

W poniedziałek zaczęły się rozmowy kwalifikacyjne z piątką prokuratorów chętnych do kierowania Prokuraturą Krajową. Komisja …