Najnowsze informacje
Strona główna / Prokuratura / Zabójstwo w stary Nowy Rok

Zabójstwo w stary Nowy Rok

Do Sądu Okręgowego w Poznaniu skierowano akt oskarżenia przeciwko mężczyźnie, który w Nowy Rok 2009 roku w Poznaniu, zadał nożem kilkanaście ran Wojciechowi U., powodując jego śmierć.

W Nowy Rok ubiegłego roku świadek w niniejszej sprawie, wracając do swojego miejsca zamieszkania, został zaczepiony przez będącego pod wyraźnym wpływem alkoholu mężczyznę, który poprosił go o papierosa. Mężczyzna poczęstowany papierosem poprosił również o zawiadomienie pogotowia, ponieważ w jego mieszkaniu znajdują się zwłoki nieznanej mu osoby. Świadek zadzwonił na pogotowie, przekazał telefon mężczyźnie, który z kolei przekazał dyspozytorowi szczegóły zdarzenia i wskazał adres. Pod wskazanym adresem lekarz pogotowia ratunkowego zastał zwłoki mężczyzny, z licznymi ranami kłutymi co jednoznacznie wskazywało na udział w zdarzeniu osób trzecich.
Na miejsce wezwano funkcjonariuszy Policji. Podczas czynności na miejscu zdarzenia zabezpieczono szereg śladów, przedmiotów mogących mieć związek z przestępstwem. Ustalono, iż zmarły mężczyzna to Wojciech U. Sądowo – lekarska sekcja zwłok wykazała, iż mężczyźnie zadano 13 ran, narzędziem takim jak nóż, większość w okolicach szyi i kończyn, a przyczyną zgonu był wstrząs krwotoczny spowodowany krwawieniem z wyżej wymienionych ran.
W mieszkaniu gdzie ujawniono zwłoki znajdowali się Ryszard P. (proszący wcześniej świadka o papierosa i telefon) i Maria K., oboje byli pod znacznym wpływem alkoholu. Zostali oni zatrzymani jako potencjalni sprawcy zabójstwa. Podczas badania wyżej wymienionych na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu, zauważono u Marii K. ślady ran ciętych. Poddano ją badaniu przez biegłego z dziedziny medycyny sądowej , który stwierdził, iż Maria K. ma rany cięte twarzy, szyi i lewego nadbrzusza, sińce i otarcia naskórka na tułowiu. Obrażenia powstały około 10 dni przed badaniem. Materiał dowodowy zebrany w toku postępowania pozwolił na ustalenie, iż w dniu 31 grudnia 2008 roku Ryszard P. będąc pod wpływem alkoholu zaatakował swoją konkubinę Marię K., uderzając ją pięściami po całym ciele oraz zadając cios nożem w klatkę piersiową.
Spowodowane przez Ryszarda P. obrażenia naraziły pokrzywdzoną na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty zdrowia, a nawet życia. W dniu 31 grudnia 2008 roku Ryszard P. przyprowadził do domu znajomego mężczyznę o imieniu Wojtek, który miał spędzić z nim i z Marią K. Sylwestra. Wszyscy spożywali alkohol. Późnym popołudniem do wyżej wymienionej trójki dołączył mężczyzna o imieniu Maciej, który opuścił mieszkanie około godziny 22.00. Przez cały wieczór i całą noc mężczyźni i Maria K. spożywali denaturat i alkohol. W pewnym momencie Ryszard P. stał się bardzo agresywny, doszło do kłótni z mężczyzną , którym był Wojciech U., podczas której Ryszard P. chwycił nóż i zadał pokrzywdzonemu kilkanaście ciosów. Maria K. obawiając się agresji Ryszarda P. uciekła i schowała się w toalecie na piętrze, gdzie spędziła noc. Rano Ryszard P. wpuścił ją do mieszkania, a sam poszedł zawiadomić pogotowie.
Ryszard P. przyznał się do popełnienia przestępstwa zabójstwa, odnośnie narażenia Marii K. na niebezpieczeństwo utraty zdrowia lub życia, wyjaśnił, że stało się tak „przez przypadek”. Biegli, którzy badali stan zdrowia psychicznego Ryszarda P. stwierdzili, iż w chwili popełnienia czynu miał on zachowaną zdolność rozpoznania znaczenia czynu i pokierowania swoim postępowaniem. Grozi mu kara dożywotniego pozbawienia wolności.

Sprawdź także

Łapówki w hotelu ?Olimpia?

W związku z postępowaniem dotyczącym korupcji, prowadzonym przez Wydział VI do Spraw Przestępczości Gospodarczej Prokuratury …