Finansowanie pomostowe
Strona główna / Aktualności / Zadośćuczynienie za Nangar Khel

Zadośćuczynienie za Nangar Khel

W marcu ubiegłego roku Sąd Najwyższy uniewinnił trzech żołnierzy z Nangar Khel. Proces czterech pozostałych toczy się od nowa. Uniewinnionym żołnierzom Wojskowy Sąd Okręgowy w Warszawie przyznał teraz zadośćuczynienie za niesłuszne aresztowanie. Dowódcy przyznano 500.000 złotych jego podwładnym po 400.000 złotych. Radości nie kryje adwokat Jacek Relewicz.
O odszkodowanie za niesłuszne aresztowanie mogliśmy wnosić dopiero po uniewinnieniu mojego klienta- mówi poznański adwokat Jacek Relewicz, ( na fotografii) który był pełnomocnikiem jednego z oskarżonych szeregowców. Od samego początku udowadnialiśmy, wbrew twierdzeniom poznańskiej prokuratury wojskowej, która przygotowała akt oskarżenia, że w tym przypadku nie mamy do czynienia ani z ludobójstwem i naruszeniem konwencji haskiej, ani z żadnym innym zabronionym czynem. Sąd Najwyższy jasno stwierdził, że uniewinnieni przez ten trybunał żołnierze nie popełnili żadnego przestępstwa. ?Mój? żołnierz przebywał niesłusznie w areszcie pół roku. Najgorsze to to,że ucierpiała jego rodzina. Dopiero pełna rehabilitacja przez Sąd Najwyższy a teraz bardzo wysokie zadośćuczynienie zmieniają perspektywę społecznego osądu. Obok kwoty 400.000 złotych tytułem zadośćuczynienia sąd przyznał także dwa tysiące złotych tytułem odszkodowania. A zatem warszawski sąd wojskowy w pełni podzileił moje zastrzeżenia i argumenty, iż zastosowanie wobec mojego klienta tak długiego aresztu tymczasowego było całkowicie bezzasadne.
– Dowódca żołnierzy ? informuje sędzia ppłk. Tomasz Krajewski z Wojskowego Sądu Okręgowego w Warszawie ? otrzymał pół miliona złotych, drugi żołnierz także 400.000 złotych. Wszystkim przyznano także po kilka tysięcy złotych odszkodowania.
14 marca 2012 Izba Wojskowa Sądu Najwyższego uniewinniła trzech z siedmiu żołnierzy, oskarżonych o zabójstwo cywilów w Nangar Khel w Afganistanie. Sprawę czterech żołnierzy skierowano do ponownego rozpatrzenia.
16 sierpnia 2007 roku, wskutek ostrzału wioski Nangar Khel przez polskich żołnierzy, zginęło sześć osób cywilnych, w tym troje dzieci, a dwie zmarły w szpitalu.
1 czerwca 2011 roku Wojskowy Sąd Okręgowy w Warszawie uniewinnił z braku dowodów wszystkich siedmiu żołnierzy, oskarżonych o zabójstwo cywilów i ostrzelanie niebronionego obiektu cywilnego. Prokuratura odwołała się od tego wyroku do Sądu Najwyższego, który zmienił werdykt.

Sprawdź także

Prof. M. Wiącek nowym RPO

Prof. Marcin Wiącek pełni już funkcję Rzecznika Praw Obywatelskich VIII kadencji Prof. Marcin Wiącek został …