Najnowsze informacje
Strona główna / Szczypta soli / Zakładnik PO

Zakładnik PO

O tym czy małe sądy powrócą zadecyduje ostatecznie Bronisław Komorowski. Będzie to test na uczciwość prezydenta, czy waży rzeczywiście wszystkie ?za? i ?przeciw?; czy tak jak onegdaj Lech Kaczyński , który był powolnym narzędziem PiS, B. Komorowski stanie się zakładnikiem PO. Tutaj nie chodzi o polityczne mariaże, ale pozycję trzeciej władzy ? sądownictwa. Pierwsza władza (parlament) i druga władza (rząd) wraz z czwartą (media) robią wszystko, aby zdyskredytować wymiar sprawiedliwości, a J. Gowin, i M. Biernacki stali się tylko cynicznymi graczami w tej brudnej grze, Media donoszą ,że Bronisław Komorowski nie zawetuje ustawy o sądach rejonowych ? jak rzekomo twierdzą nieoficjalnie politycy PSL. Według tygodnika „Wprost”, prezydent najprawdopodobniej skieruje ją do Trybunału Konstytucyjnego.
Jak mówią ludowcy, chodzi także o prawie 3,5 miliona wyborców w 80 powiatach, do których, gdy przyjdzie czas wyborów prezydenckich, Bronisław Komorowski zawita. Politycy PSL zwracają również uwagę, że prezydent wykorzystuje wszelkie sposobności, by budować własną pozycję już bez etykiety partyjnej. Tym bardziej, ze przy spadających sondażach i wypaleniu rządu, etykieta PO bardziej ciąży Komorowskiemu, niż poprawia jego notowania. Tak widzi szansę na reelekcję – nie przeszkadzać rządowi, ale karcić za błędy i ustawiać w roli petenta zarówno premiera, jak i ministrów. Ustawa o sądach idealnie do tego się nadaje.
Ludowcy dają do zrozumienia, że zadowoli ich nawet odesłanie ustawy do Trybunału Konstytucyjnego. To wydaje się być najbardziej prawdopodobnym scenariuszem, jak również zapowiedź prezydenta, że jego Kancelaria sama stworzy nowy projekt o ustroju sądów.
Sam Jarosław Gowin przyznał, że wierzy, iż prezydent, po tym, jak ustawa zostanie przyjęta w Senacie, nie złoży pod nią swojego podpisu. Ustawa jest kuriozalna, a wynik głosowania to krótkotrwała „chwila triumfu lokalnych układów” – zauważył były szef resortu sprawiedliwości. PSL od samego początku konsekwentnie broniło małych sądów. I to jego posłowie złożyli w Sejmie obywatelski projekt pod którym zebrano ponad 150 tysięcy podpisów. A zatem racje społeczeństwa i fachowców czy urojone mrzonki polityków? Zobaczymy

Sprawdź także

Bezzasadny pozew

Sąd Okręgowy w Poznaniu oddalił w czwartek – jako bezzasadny- pozew kandydata do rady miasta …