Strona główna / Moja kancelaria / Zamiana Sejmu w kabaret

Zamiana Sejmu w kabaret

Prof. Marek Chmaj komentuje w Gazeta.pl całonocne obrady Sejmu, podczas których przegłosowano poprawkę w Kodeksie wyborczym. Prawnik nie ma wątpliwości, że zmiany są niezgodne z konstytucją, podkreśla jednak, że problem leży przede wszystkim w tym, jak przeprowadzono obrady. – Zrobiono z Sejmu kabaret, zezwalając na głosowanie internetowe, a teraz część opozycji się burzy, że kabaret wypuszcza kabaretowe przepisy – mówi.
W nocy z 27 na 28 Marca Prawo i Sprawiedliwość do ustawy o tzw. tarczy antykryzysowej dołożyło poprawkę zmieniającą Kodeks wyborczy. Politycy partii opozycyjnej uważają zmianę za niekonstytucyjną. Krytycy podnoszą, że zgodnie z wyrokami Trybunału Konstytucyjnego istotne zmiany w Kodeksie wyborczym mogą być wprowadzone nie później niż na sześć miesięcy przed pierwszymi procedurami wyborczymi. Według prof. Marka Chmaja, konstytucjonalisty, to jest spór wtórny, gdyż wadą obarczone jest całe posiedzenie.

  • Część opozycji, zgadzając się na głosowanie przez internet, przekonała się o tym, jak straszną możliwość dała do ręki osobom, które mogą być nieodpowiedzialne. Zrobiono z Sejmu kabaret, zezwalając na głosowanie internetowe, a teraz część opozycji się burzy, że kabaret wypuszcza kabaretowe przepisy – mówi prawnik w rozmowie z Gazeta.pl. – Sejm nie miał najmniejszej szansy, żeby zająć się merytorycznie tymi poprawkami, a zatem prawodawcą nie jest Sejm, tylko grupa osób, która pisała przepisy – podkreśla.
    Źródło:gazeta.pl

Sprawdź także

Świat absurdów

Doszło w Polsce do zapętlenia prawa z winy poprzedniego rządu. Ale alfabet prawa UE mówi …