Finansowanie pomostowe

Zamknięcie fundacji D.Trumpa

Będąca od dwóch lat pod prokuratorską lupą fundacja prezydenta USA zostanie zamknięta i przekaże swoje fundusze pod kontrolę sądu – informuje „New York Times”. Organizacji zarzuca się nielegalne działania w trakcie kampanii wyborczej Donalda Trumpa w 2016 r.

Foto: YURI GRIPAS / PAP
Prokurator Generalna stanu Nowy Jork Barbara Underwood podpisała porozumienie z przedstawicielami fundacji, na mocy którego organizacja zostanie rozwiązana. Jej majątek będzie rozdystrybuowany pod nadzorem sądu – podaje „NYT”.
Underwood zarzuca fundacji, że w świadomy i powtarzalny sposób stworzyła „szokujący schemat nielegalnych działań”. – Sprowadzało się to do tego, że Fundacja Trumpa funkcjonowała jako książeczka czekowa dla biznesowych i politycznych interesów Donalda Trumpa – stwierdziła Prokurator Generalna.

– Rozwiązanie fundacji jest ważnym zwycięstwem praworządności, pokazującym, że każdego obowiązuje ten sam zestaw zasad. Będziemy kontynuować nasze śledztwo, aby zapewnić, że fundacja i jej dyrektorzy poniosą odpowiedzialność za ich oczywiste i powtarzalne łamanie prawa – dodała.
Prokuratura zarzuca fundacji nielegalną polityczną aktywność, koordynację działań z kampanią wyborczą Trumpa, transferowanie pieniędzy samej sobie i brak wprowadzenia najbardziej podstawowych korporacyjnych reguł wymaganych przez prawo. Donald Trump chciał rozwiązać fundację już w 2016 r. po wygranych wyborach prezydenckich – nie zgodziła się na to jednak prokuratura ze względu na prowadzone śledztwo.
Zarzuty dotyczące działalności fundacji to tylko część problemów prawnych amerykańskiego prezydenta. Wciąż toczy się śledztwo specjalnego prokuratora Roberta Muellera w sprawie interwencji Rosjan w ostatnie wybory prezydenckie i ich współpracy z otoczeniem Donalda Trumpa.

Sprawdź także

Europa to Wartości i Prawo

Ministrowie spraw zagranicznych Niemiec i Francji Heiko Maas i Jean-Yves Le Drian zareagowali na czwartkowy …