Najnowsze informacje
Finansowanie pomostowe
Strona główna / Moja kancelaria / Zamykanie ust sędziom

Zamykanie ust sędziom

„Autorzy projektu z pewnością wiedzą, że jest on niekonstytucyjny i niedemokratycznie obraźliwy” – uważa sędzia TK w stanie spoczynku Ewa Łętowska. Jej zdaniem kolejna nowelizacja ustawy o sądach powszechnych i Sądzie Najwyższym ma zamknąć usta sędziom.

Poselski projekt nowej ustawy ma kwalifikować podważanie statusu innych sędziów jako najcięższy delikt dyscyplinarny. Udowodnienie winy może skutkować wydaleniem z zawodu.

Sędzia TK w stanie spoczynku twierdzi, że starsze pokolenie przeżywa „niemiłe déjà vu”. „Projekt wprowadza nowość: nieobalalne domniemanie legalności pełnienia urzędu przez sędziego, o czym ma przesądzać powołanie przez Prezydenta” – podkreśla.W jej ocenie główny cel projektu to osiągnięcie „płynnej sukcesji na stanowisku I Prezesa SN, aby nie było tu niespodzianek”. Kadencja Małgorzaty Gersdorf kończy się 30 kwietnia 2020 r.

Ewa Łętowska ocenia, że ustawa, którą proponują posłowie PiS, idzie w „przeciwnym kierunku” niż ostatni wyrok TSUE ws. pytań prejudycjalnych zadanych przez polskich sędziów. „Na poziomie standardu niezawisłości sędziów i niezależności sądów Polexit właśnie się dokonuje” – stwierdziła sędzia TK w stanie spoczynku.

Źródło: oko.press

Sprawdź także

Nie tracę nadziei

Anna Błaszczak-Banasiak szefowa Amnesty International Polska: Jestem rozczarowana jak wy. Ale jeszcze się nie poddaję …