Strona główna / Korporacje prawnicze i trybunały / Zapaść kancelarii komorniczych

Zapaść kancelarii komorniczych

Komornik stoi na straży egzekucji sądowych wyroków i jest funkcjonariuszem zaufania publicznego. Przypadki naruszeń prawa trzeba likwidować przy pomocy środkow prawnych, dla rządu najważniejsze jest jednak położenie ręki na dochodach kancelarii komorniczych. To, że niebawem nie będzie komu wykonywac wyroków sądółw wydawanych w imieniu RP,rządu PiS nie interesuje.
Największy spadek przychodów, średnio o 48 proc., grozi kancelariom komorniczym przyjmującym powyżej 5 tys. spraw rocznie, a w niektórych mogą zmniejszyć się nawet o ponad 80 proc. ? to wynik raportu renomowanej firmy doradczej PwC. Nie chodzi jednak tylko o VAT od komorników, o który spór toczy się od kilku lat, ale także o projekty dwóch ustaw: o komornikach sądowych oraz o kosztach komorniczych. Mają one na celu reformę tego zawodu, co Ministerstwo Sprawiedliwości solennie zapowiedziało po głośnych wpadkach komorniczych. Oba projekty czekają na decyzję rządu.
Według raportu na skutek tych zmian przychody przeciętnej kancelarii spadną o 36 proc. Jedna piąta kancelarii odnotowałaby spadek o więcej niż 50 proc.. Zależeć to będzie od wielkości i struktury opłat pobieranych przez daną kancelarię, a nawet regionu. Koszty działalności kancelarii (biura, pracownicy) są niemal stałe, spadek przychodów przełożyłby się więc wprost na wyniki finansowe. Po wprowadzeniu zmian nawet 57 proc. kancelarii mogłoby być zmuszonych dopłacać do działalności.
? Najpierw zostaną zwolnieni aplikanci, asesorzy i młodzi komornicy, by utrzymać rentowność kancelarii ? przestrzega Rafał Frączek, prezes Krajowej Rady Komorniczej. ? Kancelarie, które dłużej znajdą się pod kreską, ulegną likwidacji. Dla wierzycieli oznacza to przewlekłość egzekucji oraz większe koszty dochodzenia należności. Dla dłużników ? większe szanse na uniknięcie spłaty długów.
? Nie ma efektów kolejnych zmian dotyczących egzekucji oraz komorników, prowadzonych od 1997 r., tj. od urynkowienia tego zawodu ? ocenia prof. Feliks Zedler, specjalista od prawa egzekucyjnego z Uniwersytetu Adama Mickiewicza. ? Na świecie są różne modele tego zawodu, także jako urzędnika, i sprawdzają się. Jest to więc kwestia organizacji i dokładnego policzenia kosztów i opłat, z uwzględnieniem, że to trudna, a czasem niebezpieczna praca. To da się zrobić. T ylko w 2016 r. zgłoszono do egzekucji 52 mld zł długów, a 1622 kancelarie komornicze odzyskały ponad 8 mld zł. Wydajność komorników nieznacznie rośnie, choć wciąż wynosi zaledwie kilkanaście procent. Rafał Fronczek, prezes Krajowej Rady Komorniczej twierdzi, żewymusi to redukcję kosztów.
– W pierwszej kolejności komornicy będą sięgać do redukcji kosztów osobowych, bo to jest najwyższy koszt funkcjonowania kancelarii ? tłumaczył Fronczek. – W obliczu zmian zasad upoważniania do podejmowania czynności asesorów i aplikantów, należy się spodziewać, że w pierwszej kolejności redukcje zatrudnienia obejmą właśnie tych pracowników. Żródło: Rzeczpospolita; KRK

Sprawdź także

Guma do żucia w mrowisku

Bajeczni Adwokaci ruszają do szkół 1 czerwca Z drugą edycją akcji „Bajeczni Adwokaci” ruszamy 1 …