Najnowsze informacje
Strona główna / Korporacje prawnicze i trybunały / Zapis Lewicy pogrzebie PiS

Zapis Lewicy pogrzebie PiS

Autorem artykułu 44 Konstytucji RP jest… Włodzimierz Cimoszewicz

12 stycznia Jacek Żakowski w opublikowanym w Gazecie Wyborczej komentarzu pt „Dopóki PiS rządzi, przedawnienie się nie liczy. Genialny artykuł konstytucji” przypomniał art. 44 ustawy zasadniczej i z jego treści

Bieg przedawnienia w stosunku do przestępstw, nieściganych z przyczyn politycznych, popełnionych przez funkcjonariuszy publicznych lub na ich zlecenie, ulega zawieszeniu do czasu ustania tych przyczyn

oraz z z podstawowej normy o bezpośrednim stosowaniu Konstytucji wysnuł słuszny wniosek, że wielu polityków Prawa i Sprawiedliwości nie powinno czuć się bezpiecznie. Bo nie tylko nic nie będzie zapomniane, ale każde złamanie prawa będzie, wcześniej czy później rozliczone.
Jacek Żakowski, słusznie się zachwyca treścią artykułu 44, choć dziwi się przenikliwości autorów konstytucji, gdy pisze „Nie wiem, skąd nasi ojcowie konstytucji wzięli tak genialny pomysł, bo mi też raczej nie wyglądali na takich, ale to oni stworzyli genialny art. 44 – przepis, jaki ma mało która konstytucja na świecie.”
Otóż wystarczy pogrzebać, by rozwiać wątpliwości redaktora co do poziomu wiedzy i znajomości życia autorów konstytucji.
Projekt – dokładnie tej treści – zaproponował na piśmie poseł Włodzimierz Cimoszewicz, na posiedzeniu Komisji Konstytucyjnej Zgromadzenia Narodowego 7 lub 8 marca 1995 roku. Nie udało się nam odnaleźć w internetowym archiwum Sejmu stenogram z tych dwóch dni, natomiast stenogram z 9 marca zawiera krótką wymianę zdań między prowadzącym obrady przewodniczącym Komisji posłem Aleksandrem Kwaśniewskim a innymi członkami Komisji oraz wynik głosowania nad dwoma konkurencyjnymi wnioskami – senatora Piotra Andrzejewskiego i posła Włodzimierza Cimoszewicza.

Oto zapis stenogramu. Zapis dostępny jest na portalu monitorkonstytucyjnu.ue

Biuletyn nr:

Sprawdź także

PiS nie chce ławników z KOD

Pierwsza prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Manowska przyjęła do tej pory ślubowanie od czterech spośród 30 …