Najnowsze informacje
Finansowanie pomostowe
Strona główna / Aktualności / Zmiany w IPN bezprawne

Zmiany w IPN bezprawne

Pisowski Trybunał Konstytucyjny uznał za niezgodne z konstytucją przepisy pisowskiej nowelizacji ustawy o IPN. Chodzi o pojęcia „ukraińscy nacjonaliści” i „Małopolska Wschodnia”, które pojawiły się w nowelizacji. Przepisy zaskarżył prezydent Andrzej Duda.

Przypomnijmy: nowelizacja ustawy o IPN zakładała, że podobnie jak używanie fałszywego określenia „polskie obozy śmierci”, karane będzie zaprzeczanie zbrodniom ukraińskich nacjonalistów. Przepisy wprowadzały karę grzywny lub pozbawienia wolności do lat trzech. Warto podkreślić, że finalnie wspomniane sankcje zostały uchylone w czerwcu. Powstała wówczas kolejna nowelizacja wprowadzona przez rząd i parlament przy akceptacji prezydenta.

Nowelizacja ustawy o IPN umożliwiała wszczynanie postępowań karnych wobec tych osób, które zaprzeczają np. rzezi wołyńskiej dokonanej na Polakach przez Ukraińską Powstańczą Armię w okresie II wojny światowej. Jak można było przeczytać w ustawie, chodzi o „czyny popełnione przez ukraińskich nacjonalistów w latach 1925-1950, polegające na stosowaniu przemocy, terroru lub innych form naruszania praw człowieka wobec jednostek lub grup ludności”.

Przepisy zaskarżył prezydent Andrzej Duda. Według niego, takie pojęcia jak „ukraińscy nacjonaliści” i „Małopolska Wschodnia”, które pojawiają się w ustawie, są nieprecyzyjne.
REKLAMA

Sprawę nowelizacji ustawy o IPN badał skład pięciu sędziów Trybunału Konstytucyjnego: prezes TK Julia Przyłębska, sprawozdawca sędzia Andrzej Zielonacki, sędzia Grzegorz Jędrejek, sędzia Zbigniew Jędrzejewski oraz sędzia Michał Warciński.

Sprawdź także

Pacyfikacja Kolegium SN

Do podjęcia uchwał Kolegium Sądu Najwyższego wymagana jest rzeczywista obecność co najmniej 2/3 liczby jego …