Najnowsze informacje
Strona główna / Listy / Zapomniany pomnik

Zapomniany pomnik

Sporo pisaliście Państwo o budowie i odsłonięciu pomnika ku czci poznańskich adwokatów biorących udział w procesach politycznych. Jestem bardzo ciekawa czy ?poprawny? ośmieli się skrytykować to, co się dzieje wokół obelisku położonego niespełna 100 metrów od Pomnika Adwokatów.

Na przeciwko Aresztu Śledczego znajduje się Pomnik ? Obelisk z tablicą upamiętniającą poległych w tym więzieniu polskich patriotów od XIX wieku do roku 1945.. Smutek w duszy budzi widok zardzewiałych i pochylonych słupków podtrzymujących barierki wzdłuż tego miejsca pamięci. To, że tablica nie jest zapomniana dowodzi że często leży wiązanka kwiatów i stoją znicze. Częściej jednak można spotkać porozrzucane papiery.
Czy naprawdę nie można by było bardziej wyeksponować tego obelisku z tablica pamiątkową; poprzycinać zbyt rozrośnięte krzewy, inaczej zagospodarować otaczającą obelisk przestrzeń? Wyeksponować obelisk, może tak jak Pomnik Adwokatów oświetlać go , gdy zapadnie zmrok. W tej chwili symbol gehenny polskich patriotów traconych w tej kaźni od XIX wieku do 1945 roku wydaje się zapomniany.
Elżbieta Jankowska,Poznań

Sprawdź także

Mediacje z mediatorami

Otwarty dialog na rzecz mediacji – Ministerstwo Sprawiedliwości rozpoczyna współpracę ze środowiskiem mediacyjnym Ministerstwo Sprawiedliwości …