Finansowanie pomostowe
Strona główna / Korporacje prawnicze i trybunały / Zapomnieć o reformie Gowina

Zapomnieć o reformie Gowina

W dniu 1 stycznia 2015 powróciło na mapę Polski 41 sądów rejonowych, zlikwidowanych w wyniku bezmyślnej „reformy Gowina”. Obecnie, od 1 lipca, wróciły 34 dalsze sądy, które „zasila” grono samodzielnych jednostek wymiaru sprawiedliwości. . Przypomnieliśmy też wówczas skutki reformy. Likwidacji uległy tylko cztery sądy rejonowe – w Kazimierzy Wielkiej, Muszynie, Sejnach i Strzyżowie. Ten ostatni sąd spełnia obecnie wszystkie warunki do samodzielnego istnienia przewidziane w ustawie – obejmuje obszar, na którym mieszka 62.000 osób i ma ponad 5.000 spraw cywilnych, karnych i rodzinnych rocznego wpływu. Obowiązkiem Ministra Sprawiedliwości jest więc przywrócić Sąd Rejonowy w Strzyżowie. Odpowiednie działania zostały już w tym celu podjęte i pozostaje tylko pytanie, czy minister Borys Budka postąpi w tym zakresie zgodnie z prawem.
Do samodzielnego działania po dwóch latach i pół roku utrudnionego funkcjonowania pozbawionego samodzielności powróciły zatem: Sąd Rejonowy w Biskupcu, Sąd Rejonowy w Brzozowie, Sąd Rejonowy w Bytowie, Sąd Rejonowy w Głubczycach, Sąd Rejonowy w Golubiu-Dobrzyniu, Sąd Rejonowy w Janowie Lubelskim, Sąd Rejonowy w Jaworze, Sąd Rejonowy w Kamieniu Pomorskim, Sąd Rejonowy w Kolbuszowej, Sąd Rejonowy w Lidzbarku Warmińskim, Sąd Rejonowy w Lipsku, Sąd Rejonowy w Lubaczowie, Sąd Rejonowy w Łobzie, Sąd Rejonowy w Miastku, Sąd Rejonowy w Miechowie, Sąd Rejonowy w Miliczu, Sąd Rejonowy w Mogilnie, Sąd Rejonowy w Nidzicy, Sąd Rejonowy w Nowym Mieście Lubawskim, Sąd Rejonowy w Ostrzeszowie, Sąd Rejonowy w Pińczowie, Sąd Rejonowy w Radziejowie, Sąd Rejonowy w Ropczycach, Sąd Rejonowy w Rypinie, Sąd Rejonowy w Sławnie, Sąd Rejonowy w Strzelinie, Sąd Rejonowy w Sulęcinie, Sąd Rejonowy w Szydłowcu, Sąd Rejonowy w Wąbrzeźnie, Sąd Rejonowy we Włodawie, Sąd Rejonowy we Włoszczowie, Sąd Rejonowy w Wołowie, Sąd Rejonowy we Wschowie, Sąd Rejonowy w Żninie.
Oto mapa powracających sądów. Sądy oznaczone kolorem niebieskim odzyskały samodzielność 1 stycznia 2015 r., oznaczone kolorem zielonym odzyskały ją obecnie. Kolorem czerwonym oznaczono jedyne cztery sądy, które padły ofiarą reformy.

Źródło:SSP IUSTITIA

Sprawdź także

12 polityków PiS oskarżonych

Po kilkuletniej batalii prawnej Rafał Gaweł, szef Ośrodka Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych, uzyskał prawo …