Najnowsze informacje
Strona główna / Relacje z sądów - aktualności / Zarzut zniesławienia dla dziennikarki

Zarzut zniesławienia dla dziennikarki

Dziennikarka pisząca o dyskryminacji Romów oskarżona o zniesławienie Przeciwko dziennikarce Sylwii S. wniesiony został prywatny akt oskarżenia w związku z publikacjami dotyczącymi dyskryminacji mniejszości romskiej w Poznaniu. Sprawa toczy się przed Sądem Rejonowym Poznań ? Stare Miasto w Poznaniu (sygn. akt VIII K 1409/12). Dziennikarka ?Gazety Wyborczej? Sylwia S. opublikowała szereg artykułów, w których opisała przypadki dyskryminacji Romów przez właścicieli jednego z poznańskich klubów. W prywatnym akcie oskarżenia właścicielka klubu zarzuca dziennikarce, że została pomówiona (art. 212 k.k.) o dyskryminację polegającą na m.in. wprowadzeniu zakazu wstępu Romów do klubu.
Na rozprawie (6 marca 2013 r.) przesłuchani zostali właścicielka klubu, Adam G. (Rom wyproszony z klubu przez pracowników ochrony) oraz Patryk P. ? pracownik Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu. Postępowanie toczy się niejawnie z mocy prawa. Kolejna rozprawa odbędzie się 10 maja 2013 r. o godz. 9.00 w sali 141. Zaplanowano przesłuchanie 7 świadków.
HFPC została dopuszczona do udziału w procesie jako organizacja społeczna. ?Warto zwrócić uwagę, że na podstawie tych samych okoliczności faktycznych toczył się proces cywilny wytoczony przez Adama G. przeciwko właścicielce klubu o ochronę dóbr osobistych, który został wygrany przez powoda? ? mówi Adam Ploszka, prawnik HFPC. Sąd uznał w tamtej sprawie, że nie wpuszczając Romów do klubu, właścicielka dopuściła się dyskryminacji.
Źródło: Helsińska Fundacja Praw Człowieka

Sprawdź także

Sędziowie pozwali S. Piotrowicza

Pierwsza prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf i sędzia Krzysztof Rączka złożyli pozew przeciwko posłowi Prawa …