Najnowsze informacje
Finansowanie pomostowe
Strona główna / Konsulaty / Zaszczuwanie sędziów SN

Zaszczuwanie sędziów SN

Prokuratura Krajowa szykuje nalot na SN. Zarzuty grożą Małgorzacie Gersdorf i sędziom Izby Karnej

Prokuratura Krajowa zasadziła się na stary, legalny Sąd Najwyższy. Zażądała od Izby Karnej wydania akt 25 spraw, bo prowadzi polityczne śledztwo przeciwko SN. Zarzuty karne grożą prezesowi Izby Karnej Michałowi Laskowskiemu, kilkunastu sędziom z tej Izby, a nawet b. prezes SN Gersdorf

Po tym jak Prokuratura Krajowa, na czele której stoi Bogdan Święczkowski, wystąpiła o uchylenie immunitetu trzem sędziom z Izby Karnej, wyszło teraz na jaw, że ludzie Zbigniewa Ziobry przygotowują się do frontalnego uderzenia w stary, legalny SN.

Portal wyborcza.pl ujawnił w sobotę 20 marca, że Prokuratura Krajowa zażądała udostępnienia akt 25 spraw rozpoznawanych przez sędziów z Izby Karnej. Chodzi o sprawy dyscyplinarne adwokatów, które zgodnie z uchwalonymi przez PiS przepisami powinna rozpoznać nielegalna Izba Dyscyplinarna.

Sąd dyscyplinarny adwokatów – tak jak wielu prawników – nie uznaje jednak Izby Dyscyplinarnej za legalny sąd i sprawy przekazywał do Izby Karnej, a ta je w większości rozpoznała.

Teraz, jak ujawniła wyborcza.pl, śledztwo w tej sprawie prowadzi wydział spraw wewnętrznych Prokuratury Krajowej, powołany przez PiS do ścigania sędziów i prokuratorów. Prokuratura nie ujawnia, jaki jest tytuł śledztwa oraz jaką przyjęto w nim kwalifikację karną.
Więcej na OKO.press.pl

Sprawdź także

Nie, dla politycznego knebla

Stanowisko Zarządu Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia” z dnia 19-12-2021 w sprawie przyjęcia przez Sejm tzw. …