Najnowsze informacje
Strona główna / Temat Tygodnia / Zatrważający raport

Zatrważający raport

Polityczna odpowiedzialność za sytuację w wymiarze sprawiedliwości spada bezpośrednio na Zbigniewa Ziobro. Samobójstwa więźniów, ręczne sterowanie prokuraturą, coraz dłuższy czas trwania spraw sądowych są doskonale widoczne dla Polaków. Po ujawnieniu afery w ministerstwie sprawiedliwości zaufanie do Ziobro jest rekordowo niskie. Polityk ten ma gorsze notowania niż Jarosław Kaczyński. Do długiej listy problemów Ziobry doszedł teraz raport fundacji Court Watch Polska.
W badaniu wzięli udział sędziowie z całej Polski. Aż 5% z nich ujawniło, że doświadczyło nacisków, związanych z orzekaniem! Równocześnie spadło zaufanie do sądów. Jest niższe niż przed objęciem władzy przez PiS. To oznacza, że Ziobro odniósł spektakularną porażkę. Sztandarowa reforma Kaczyńskiego i Ziobry nie przyniosła pozytywnych zmian, przed czym zresztą opozycja wielokrotnie ostrzegała.
Z raportu fundacji wynika również, że Polacy czują się coraz bardziej osamotnieni w swoich bojach ze sprawiedliwością i nie wiedzą, gdzie szukać pomocy.
Wybrane wniosku z raportu:
W ciągu dwóch lat od publikacji poprzedniego raportu „Ocena polskiego sądownictwa
na podstawie badań” i rozpoczęcia procesu zmian w sądownictwie:

Nadal większość Polaków uważa, że najważniejszym zadaniem do zrealizowania w domenie wymiaru sprawiedliwości jest usprawnienie pracy sadów.
Pogorszył się obiektywny wskaźnik długości czasu rozpatrywania spraw,
W sposób znaczący obniżyły się subiektywne oceny niezależności sądownictwa oraz w mniejszym stopniu także rzetelności procesów oraz niezawisłości i bezstronności sędziów.
Zaufanie do sądów jest niższe niż w roku 2016, czyli tuż przed zmianami.
Proces awansowania sędziów wciąż nie opiera się na obiektywnych przesłankach
i jest mało transparentny, tworząc warunki do nieuprawnionego wpływu
na sędziów i na obsadzanie kluczowych stanowisk sędziowskich.

źródło: Court Watch Polska / Rzeczpospolita

Sprawdź także

Zmiana zasad wyboru

Po konsultacjach MSZ zmienia procedurę wyłaniania kandydatów na sędziego ETPCz Ministerstwo Spraw Zagranicznych zmieniło projekt …