Dr Stefan Jakubowicz, radca prawny z Kancelarii Radców Prawnych S.C. Stefan Jakubowicz, Tadeusz Jankowski, rzecznik OIRP w Poznaniu mówi o państwowym egzaminie radcowskim, nadchodzących egzaminach na aplikację radcowską i przyszłości zawodu.
-Ministerstwo Sprawiedliwości wystosowało specjalny komunikat, w którym wyjaśnia, że przebieg egzaminów państwowych na radcę prawnego w Warszawie był uczciwy, a wysoki odsetek tych, którzy go nie zdali wynikał z braku prawniczej wiedzy kandydatów. Jak ten egzamin przebiegał w Poznaniu?
-W Poznaniu wyniki egzaminu radcowskiego były niewątpliwie lepsze, aniżeli w stolicy, niemniej jednak i u nas spora grupa kandydatów na radcę prawnego nie sprostała wymaganiom i nie zaliczyła egzaminu. W sumie 76 procent prawników przystępujących do egzaminu zaliczyło go pozytywnie. Liczbowo oznacza to, że 77 osób na 114 zdających sprostało egzaminacyjnym wymaganiom i może wykonywać zawód radcy prawnego.
– W stolicy kwestionowano także sposób egzaminowania i treść pytań….
– Jak dotąd do poznańskiej izby radców prawnych nie wpłynęły żadne skargi na zasady i sposób przeprowadzenia egzaminu jak i merytoryczność rozwiazywanych zadań. Teoretycznie zawsze można oceniać i różnicować poziom prac, ale trzeba sobie zdawać sprawę z tego, że nie zawsze jest tak, iż wszystkie pytania mają ten sam poziom trudności.
– Co teraz czeka prawników, którzy pozytywnie zdali państwowy egzamin na radcę prawnego?
– Już sporo osób złożyło wniosek o wpis na listę radców prawnych. Wszyscy uzyskali pozytywną opinię Okręgowej Izby Radców Prawnych w Poznaniu i teraz pozostaje tylko ustalenie terminu złożenia ślubowania i dopiero po tej ceremonii będą oni pełnoprawnymi radcami prawnymi. Jak zawsze nadamy temu wydarzeniu bardzo uroczysty charakter.
– We wrześniu kolejne egzaminy na aplikację radcowską. Rok temu było ponad tysiąc kandydatów. Jak to wygląda teraz?
– Wbrew temu co się powszechnie mówi i pisze, bo czytałem takie artykuły, nie grozi nam zalew kandydatów. Podania o dopuszczenie do egzaminu na aplikacje radcowską w naszej izbie złożyło 366 absolwentów wydziałów prawa. Jest to prawie trzy razy mniej niż w roku ubiegłym, kiedy to rzeczywiście, jak Pan słusznie zauważył, akces zostania radcą prawnym zgłosiło ponad tysiąc osób.
-Do Sejmu wpłynął poselski projekt nowelizujący egzaminy prawnicze i wprowadzający nowy zawód doradcy prawnego…
– Uważam, że możemy dyskutować na temat projektu, gdy będzie on oficjalnym drukiem sejmowym. Dzisiaj mogę powiedzieć, od lat trwa dyskusja na temat doradcy prawnego, a jednocześnie mówi się o konieczności połączenia korporacji radców prawnych i adwokatów oraz unifikacji zawodu prawnika. Doradca prawny nie może świadczyć usług prawnych, ale może doradzać. Na obecnym etapie prac nad powołaniem tego zawodu nie ma o czym dyskutować. Zawód radcy prawnego ma się dobrze.
– A co z unifikacją zawodu i połączeniem korporacji radców i adwokatów?
-Pamiętajmy, że tradycja zawodu radcy prawnego jest bardzo silna. Do ewentualnego połączenia może dojść tylko wtedy, kiedy oba samorządy będą tego chciały .Odgórne, administracyjne rozwiązanie tej kwestii nie powinno mieć zastosowania.