Najnowsze informacje
Strona główna / Szczypta soli / Zbrodniarz poczytalny

Zbrodniarz poczytalny

Spełniło się jedno z największych marzeń Andersa Breivika. Sąd uznał go za poczytalnego i skazał na 21 lat więzienia. Sąd uznał, że Breivik jest winny zamachów w Oslo i na wyspie Utoya, w których zginęło 77 osób. Zamachowiec skazany został na maksymalną karę. Odczytywanie uzasadnienia wyroku skazany wysłuchał z uśmiechem na twarzy. Nie oznacza to,że A. Breivik wyjdzie po odsiedzeniu 21 lat. Norweski system karny przewiduje możliwość przedłużania wykonania kary, gdy skazany nie gwarantuje,że został w pełni zresocjalizowany. Czy to w przypadku tego zbrodniarza bez sumienia jest w ogóle możliwe? Breivik chciał, by sąd uznał go za poczytalnego. Podczas procesu mówił, że umieszczenie go w zakładzie psychiatrycznym byłoby „gorsze od śmierci”. To dyskredytowało by jego poglądy. Dlatego już wcześniej zapowiedział, że jeśli uzna się go za poczytalnego, to nie będzie się odwoływał.
Skazując Andersa Behringa Breivika na co najmniej 21 lat więzienia, sąd w Oslo wykluczył możliwość przedterminowego zwolnienia ekstremisty przez 10 lat. Wiadomo, że taka kara obejmuje też możliwość przedłużania i takie są nadzieje społeczeństwa norweskiego. Po odbyciu 21 lat kary sąd oceni, czy Anders Breivik skutecznie się zresocjalizował i nie stanowi już zagrożenia. Jeśli tak się nie stanie, kara zostanie mu przedłużona. Może to prowadzić do tego, że już nigdy nie wyjdzie na wolność. Najbliższe 21 lat Breivik spędzi więc w więzieniu Ila. Zakład znajduje się kilkanaście kilometrów od Oslo.
Brevik jest tam już od ponad roku. Ma tam do dyspozycji trzy pomieszczenia. Każde ma powierzchnię około ośmiu metrów kwadratowych. Jedno przeznaczone jest do ćwiczeń fizycznych i zostało wyposażone w bieżnię. W innym pomieszczeniu stworzono miejsce do pracy, gdzie Breivik może korzystać z laptopa.
Czy komfortowe warunki odbywania kary, o których polski więzień może tylko pomarzyć są adekwatne do tego co zrobił A. Breivik? Norwegia mówi ? że nie będzie się zniżać do poziomu kryminalistów i zamiast lokować ich w klitkach i trzymać o chlebie, i wodzie ?zapewnia im takie warunki, które są godne człowieka. Szkoda, że zapomina o tym nasz rząd.

Sprawdź także

Antysemici z PiS

Europoseł Grzegorz Braun, były premier Mateusz Morawiecki i byli ministrowie z jego rządu Piotr Glińśki …