Najnowsze informacje
Strona główna / Aktualności / Zdało tylko trzech

Zdało tylko trzech

Piętnaście osób przystąpiło do państwowego egzaminu na adwokata, który pod auspicjami Ministerstwa Sprawiedliwości ( to tam przygotowano wszystkie pytania) zorganizowała Okręgowa Rada Adwokacka w Poznaniu. W komisji egzaminacyjnej zasiadali sędziowie z sądów powszechnych w Poznaniu i Szczecinie oraz WSA w Poznaniu – przedstawiciele ministerstwa a także poznańscy adwokaci. Egzamin jak się okazało był bardzo trudny, zdały go tylko trzy osoby.

Jeszcze po teście, podczas którego w ciągu 100 minut trzeba było odpowiedzieć na sto pytań wydawało się, że nie jest źle. Test pozytywnie zaliczyło aż 13 osób. Prawdziwymi przeszkodami okazały się jednak casusy z prawa karnego, cywilnego, administracyjnego i gospodarczego podczas których przyszli adwokaci musieli wykazać się nie tylko wiedzą prawniczą, ale i znajomością procedury sądowej.
-To nie jest przypadek – mówi adwokat Eugeniusz Michałek, członek komisji egzaminacyjnej ? że adwokacki egzamin zdały osoby, które na co dzień miały kontakt z realizacja prawa w praktyce. Jedna z nich ukończyła aplikację adwokacką, druga była po egzaminie sędziowskim i asystentem sędziego, trzecia też po aplikacji prawniczej. Miałem onegdaj wiele wątpliwości co do takiej formy egzaminu, ale zmieniłem zdanie. Uważam, że jest to bardzo obiektywna forma sprawdzenia wiedzy kandydata na adwokata; pozwalająca na wypracowanie zobiektywizowanych i zestandaryzowanych kryteriów oceny.
Jednocześnie w Okręgowej Radzie Adwokackiej w Poznaniu trwały egzaminy końcowe w ramach korporacji – ostatniego rocznika aplikacji adwokackiej. Do egzaminu przystąpiło 60 osób, a nie zdało go 11. W tej formule po części pisemnej były egzaminy ustne i jak mówi E. Michałek kilka osób podczas ustnej prezentacji swojej wiedzy wywalczyło sobie lepszą ocenę. Kilkoro z nich zdaniem znakomitego poznańskiego adwokata zapowiada się bardzo dobrych prawników.

Sprawdź także

Migranci pozwali rząd RP

Skarga migrantów zawróconych do linii granicy. Opinia Rzecznika dla ETPC. Sprawę zbada Wielka Izba Trybunału …