Strona główna / Szczypta soli / Zielona księga prezydenta

Zielona księga prezydenta

Kancelaria Prezydenta wyda zieloną księgę zasad stanowienia prawa. Dokument, który poznamy wiosną, ma poprawić jakość tworzonych w Polsce przepisów. Prezydencki minister Olgierd Dziekoński powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej, że księga będzie opisem obecnej sytuacji i zbiorem rekomendacji, które mają uczynić przepisy bardziej czytelne i przewidywalne. Poza tym lakonicznym komunikatem z Dziennika-Gazeta Prawna, nic więcej nie wiemy. Na oficjalnej stronie Pana Prezydenta nie ma na ten temat żadnej wzmianki. Ale ? jeśli taka zielona księga powstanie ? to krok w bardzo dobrym kierunku.
MacLawye® od lat postuluje, że w polskim systemie prawnym nalezy stworzyć Kodeks postępowania w procesie stanowienia prawa a inicjatywa ustawodawcza w zakresie uchwalenia takiego prawa powinna należeć do Pana Prezydenta. Z Kodeksem postępowania w procesie stanowienia prawa powinny być skorelowane przepisy ustawy o zawodzie lobbysty, bowiem aktualnie obowiązująca ustawa o działalności lobbingowej w procesie stanowienia prawa to ?martwe prawo?.
Rząd wycofał się z zapowiedzi przedłożenia ustawy o lobbingu (i bardzo dobrze, bo projekt opracowywany swego czasu przez Julię Piterę wołał o pomstę do nieba i słusznie zakończył rządową karierę Pani Julii). Opozycja (PiS) zgłosiła ? chyba tylko po to aby się wywiązać z obietnicy ? nieśmiały projekt ustawy o lobbingu, z którego się wycofała. Zielona księga ? według zapowiedzi Olgierda Dziekońskiego nie będzie aktem prawnym a ?zbiorem rekomendacji?. Dobre i to, na początek. Może zrodzi się z tej inicjatywy Kodeks.

Sprawdź także

Sędzia wrogiem prawicy

Joanna Knobel uniewinniła oskarżonych w największym procesie politycznym rządów PiS i jest teraz na prawicy …