Najnowsze informacje
Strona główna / Szczypta soli / Zima wciąż górą

Zima wciąż górą

Dokonana niedawno zmiana kolejowego rozkładu jazdy ujawniła po raz kolejny problem jakości usług przewozu osób świadczonych przez przewoźników kolejowych. Podróżni nie zostali w odpowiedni sposób poinformowani o nowym kolejowym rozkładzie jazdy, wbrew obowiązkowi wynikającemu z Prawa Przewozowego.

Poważne zastrzeżenia budzą warunki podróży koleją, pomimo iż art. 14 ust. 1 tego aktu prawnego nakłada na przewoźników kolejowych obowiązek zapewnienia podróżnym odpowiednich warunków bezpieczeństwa i higieny oraz wygody i należytej obsługi. W tej sytuacji RPO zwrócił się do rządu o wskazanie, czy i jakie działania są podejmowane wobec przewoźników, którzy otrzymują dotacje z budżetu państwa, lecz nie wywiązują się z obowiązków nałożonych na nich przez prawodawcę.
Tymczasem odbyło się zebranie sztabu kryzysowego ministra infrastruktury Cezarego Grabarczyka z szefami spółek PKP. Później minister spotkał się z Donaldem Tuskiem, który we wtorek podejmie decyzje w sprawie ewentualnej dymisji odpowiedzialnych za chaos na PKP. Minister spotkał się z premierem już w piątek. Tusk zapowiedział po nim, że w poniedziałek Grabarczyk przedstawi mu propozycję personalną – „na początek jedną, później kolejne”. Dodał, że decyzję o dymisji podejmie natychmiast po otrzymaniu wniosku. Ma ją ogłosić we wtorek po spotkaniu Rady Ministrów. Od czasu wprowadzenia nowego rocznego rozkładu jazdy pociągów (12 grudnia) na kolei panuje bałagan – pasażerowie mają problemy z uzyskaniem informacji o przyjazdach i odjazdach pociągów, rozkłady umieszczone na dworcach i w internecie różnią się od siebie, podróżni są odsyłani na nieistniejące perony.
Może przy okazji rząd oceni prace samorządów, dla których kilka stopni mrozu i opady śniegu nie przekraczające kilkanaście centymetrów i zawieje śnieżne oznaczają kataklizm w wyniku czego zostało sparaliżowane życie w całym kraju.

Sprawdź także

Antysemici z PiS

Europoseł Grzegorz Braun, były premier Mateusz Morawiecki i byli ministrowie z jego rządu Piotr Glińśki …