Finansowanie pomostowe
Strona główna / Aktualności / Żłobek dla zaszczepionych

Żłobek dla zaszczepionych

Sąd: punkty przy rekrutacji do żłobków za szczepienia legalne. Dodatkowe punkty przy rekrutacji do żłobka dla zaszczepionych dzieci są zgodne z prawem – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie. Jednak nie wszystkie miasta godzą się na wprowadzenie takiego rozwiązania, a o uregulowaniu tego ustawą nieprzychylnie wypowiada się Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Wyrok sądu w Olsztynie jest pierwszym takim, korzystnym dla samorządu. Może wpłynąć na linię orzekania wobec gmin i miast, które podobne kryteria już wprowadziły. „Te dodatkowe punkty powodują, że nie przyjmujemy do żłobków dzieci niezaszczepionych” Takim miastem jest między innymi Warszawa, gdzie zaszczepione dzieci już na starcie mają aż 30 punktów więcej.

Dlatego decyzja olszyńskiego sądu dającego w tej kwestii swobodę samorządowi może być podstawą do rozstrzygnięć w podobnych sprawach w innych miastach. A miasta te, ograniczając możliwość dostania się do żłobka dzieci niezaszczepionych, chcą wymusić na rodzicach, by ci korzystali ze szczepień, których skuteczność coraz częściej jest podważana, przez co w ostatnich latach znacznie wzrosła liczba niezaszczepionych dzieci. 1364 przypadki odry do połowy września Tomasz Ociepa z kliniki pediatrii w Szczecinie podkreśla, że „szczepionki ratują życie”. Jego zdaniem „jeżeli ktoś mówi inaczej, jest niezrównoważonym osobnikiem”. – Największe zalety szczepień są takie, że nie ma już chorób, które my – starzy pediatrzy – pamiętamy, a które zabijały ku naszej rozpaczy – dodaje profesor Alicja Chybicka, hematolog i onkolog dziecięcy. Źródło: tvn24 Liczba osób uchylających się od szczepień Taka choroba to na przykład odra, która według ekspertów jest probierzem braku szczepień. W zeszłym roku w całej Polsce zanotowano 121 przypadków tej choroby. W tym roku 11 razy więcej – 1364. A to tylko dane za okres do połowy września (http://www.tvn24.pl)

Sprawdź także

Żaden TSUE, rządzi Radzik

Sędzia Igor Tuleya nie może wrócić do pracy, mimo wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE. Taką decyzję …